دکتر باقرزاده: نبود تقاضا مشکل جدی سوادآموزی کشور است.

دکتر باقرزاده: نبود تقاضا مشکل جدی سوادآموزی کشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از ایرنا قم علی باقرزاده روز دوشنبه دردیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور، درقم افزود: امروز سوادآموزی آمادگی دارد برای هر فردی در هر جایی از کشور از جمله در زندان ها، کمپ های ترک اعتیاد و بیمارستان ها کلاس دایر کند. حتی یک فرد سوادآموز تقاضا کرده بود در تاکسی که محل کار وی بود، کلاس برگزار شود که با این تقاضا موافقت شد.
وی با اشاره به این که رکن اصلی در یادگیری علاقه و انگیزه است، ادامه داد: متاسفانه اشتیاقی درافراد برای یادگیری وجود ندارد و محصلان از هر فرصتی استفاده می کنند تا سرکلاس حاضر نشوند.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: بازگشت به بی سوادی آفتی است که منابع را هدر می دهد که متاسفانه در نهضت سوادآموزی با آن مواجه هستیم؛ سوادآموز دوره ای 6 ماهه را درکلاس ها می گذراند و پس از آن تمایلی به ادامه آموزش ندارد.
باقرزاده بیان کرد: صرفا با خواندن و نوشتن یادگیری حاصل نمی شود و سوادآموز باید بتواند به درک و فهم درست از مطالب کتاب ها دست یابد و بداند که با گرفتن مدرک سواد به دست نمی آید.
وی افزود: برای جلوگیری از بازگشت به بی سوادی دوره تکمیلی سوادآموزی در قالب 200 ساعت آموزشی اجرا می شود که شامل 80 ساعت حضوری و 120 ساعت غیرحضوری با 15 جلد کتاب است.
وی اضافه کرد: طرح خواندن با خانواده و حلقه های کتابخوانی از جمله طرح هایی است که نهضت سوادآموزی اجرا می کند و درقالب این طرح ها کتاب هایی با تناسب نیاز سوادآموزان در اختیار آن ها قرار می گیرد.
باقرزاده ادامه داد: پخش 150 ساعت آموزشی از سیما و ارائه 35 موضوع اجتماعی در مراکز آموزش محلی همراه با کتاب های ویژه سوادآموزان با حضور متخصصان در رشته های مختلف از دیگر برنامه های نهضت سوادآموزی برای تحکیم سواد است.
وی خاطرنشان کرد: نهضت سوادآموزی در راستای استفاده از فناوری های جدید، مطالب آموزشی قابل استفاده در تلفن های همراه نیز تولید کرده تا سوادآموزانی که مشکل حضور در کلاس های درس دارند، از این طریق بتوانند از مطالب آموزشی استفاده نمایند.
وی به طرح خودآموز اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح عضوی از خانواده با دریافت مبلغی به فرد بی سواد، آموزش می دهد که در ابتدای اجرای این طرح، تصور می شود استقبال زیادی از آن می شود، ولی انگیزه های اقتصادی برای بزرگسالان موثر نیست.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: متاسفانه سوادآموزی در کشور اجباری نیست و سالانه با ترک تحصیل و شروع تحصیل با تاخیر تعداد زیادی از دانش آموزان مواجه هستیم.
وی با بیان این که نهضت سوادآموزی وظیفه آموزش افراد بی سواد 10 سال به بالا را دارد، گفت: سالانه 24 هزار بی سواد زیر 17 سال تحت پوشش آموزش های نهضت سوادآموزی قرار می گیرد.
به گفته وی، این سازمان برای اتباع ایرانی خارج از کشور ک به زبان فارسی مسلط نیستند نیز محتوای آموزشی مخصوص سنین مختلف تولید می کند.
به گفته باقرزاده، پوشش تحصیلی بین دانش آموزان مقطع ابتدایی کشور، 98 درصد و در میان دانش آموزان پایه اول این مقطع، 97 درصد است.
وی افزود: سال های گذشته 600 هزار تن از اولیای دانش آموزان بی سواد بودند که امروز این آمار به کمتر از 100 هزار تن کاهش یافته است.
وی گفت: استان های مازندران، سمنان، تهران، اصفهان و البرز از نظر باسوادی در رتبه های اول تا پنجم کشور قرار دارند.
هشتم سپتامبر مصادف با 17 شهریورماه روز بین المللی سوادآموزی نامگذاری شده که شعار امسال «سوادآموزی در دنیای دیجیتال» است.