بیانیه گردهمایی معاونان مدیر کل و روسای ادارات سواد آموزی کشور

در مراسم اختتامیه گردهمایی سه روزه معاونین و روسای ادارات سواد آموزی استان ها که از 18 الی 20 اردیبشهت ماه در مرکز آموزشی رفاهی مقدس مشهد برگزار گردید ،بیانیه ی گردهمایی صادر گردید و مورد تایید حاضران قرار گرفت.

   به گزارش روابط  عمومی سازمان نهضت سواد آموزی ، در مراسم اختتامیه گردهمایی سه روزه معاونین و روسای ادارات سواد آموزی استان ها که از 18 الی 20  اردیبشهت ماه در مرکز آموزشی رفاهی مقدس مشهد برگزار گردید ،بیانیه ی گردهمایی صادر شد و مورد تایید حاضران قرار گرفت .  

این بیانیه که در 15 بند تهیه شده است ، ضمن اشاره بر توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر به صفر رساندن بی سوادی و مهارت آموزی به مخاطبان گروه هدف ،به اولویت ها و تصمیمات اتخاذ شده در خلال گردهمایی پرداخته است .

متن کامل بیانیه به شرح زیر است :

 

 

بنام خدا

بیانیه گردهمایی مشترک معاونین و رؤسای ادارات سوادآموزی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در تاریخ97,2,18 لغایت 97,2,20  مرکز آموزشی شهید سعیدی مشهد مقدس

 منت خدایی را که توفیق داد تا یک گردهمایی دیگری را از سلسله نشست های معاونین و رؤسای ادارات سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استانها برگزار نمائیم؛ این گردهمایی، معطر به شمیم روحانی شعبان المعظم ، ماه رسول خدا صلی الله علیه و آله و در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و سرخوش از قرار گرفتن در آستانه ماه میهمانی خدا و در سالی که نامگذاری آن به حمایت از کالای ایرانی مزین است؛ گرد هم آمدیم تا با برنامه ریزی دقیق و جامع، تحقق فرمان مقام معظم رهبری در مورد به صفر رساندن بی‏سوادی و ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور با تاکید بر تربیت انسان‌های مؤمن، ، بانشاط، مسؤولیت پذیر، قانونگرا، خودباور و ایثارگر؛ فراهم سازیم . در پایان این نشست و هم اندیشی تعهد می نمائیم، تمامی تلاش و سعی خود را :

  1. در برنامه ریزی های خود به تمامی سیاستهای ابلاغی سازمان توجه نموده و زمینه تحقق آنها را فراهم می نماییم

2.       برنامه ریزی لازم برای اجرای دوره  توانمند سازی آموزش دهندگان با رویکرد سواد چند گانه در راستای توسعه حرفه ای آنان، صورت پذیرد.

3.       به توسعه کمی و کیفی مراکز یادگیری محلی با رویکرد تقویت مهارت های زندگی وکسب و کار زود بازده مخاطبان اهتمام می ورزیم.

4.       با عنایت به کسب نتایج مطلوب در مرحله اول  اجرای طرح آموزش عملی نماز (کلید بهشت )، برنامه ریزی لازم را  برای اجرای  فاز دوم  آن در سال جاری انجام دهیم.

5.       به منظورگردآوری و تسهیل در دسترسی سوابق مثبته آموزش دهندگان، نسبت به تشکیل پرونده فیزیکی و الکترونیکی آنها در شهرستانها و استانها اقدام نماییم.

6.       حضور فعال در جشنواره ارزیابی دستگاههای برتر( شهید رجایی) از طریق مستند سازی فعالیت ها ، مورد توجه قرار گیرد.

7.       رویکرد مشارکت جویی با دستگاه ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی به منظور بهره گیری از ظرفیت آنان در گسترش فعالیت های سوادآموزی ، تقویت گردد. 

8.       به منظور توسعه و تقویت سامانه سوادآموزی و تسهیل  دسترسی استانها به اطلاعات دقیق و به هنگام، آسیب شناسی علمی، صورت پذیرد.

9.       اهتمام لازم برای جذب و بکارگیری نیروی انسانی با کیفیت در حوزه های مختلف سوادآموزی صورت گیرد.

10.    نظارت بر مراحل شناسایی ، جذب ، آموزش ، ارزشیابی پایانی و ثبت و صدور کارنامه از طریق ادارات کل و شهرستان های استان با هدف افزایش سلامت و تضمین کیفیت، تقویت گردد.

11.    ایجاد حساسیت در جامعه برای افزایش مشارکت بخش دولتی و غیردولتی در فعالیت های سوادآموزی، از طریق انجام فعالیت های تبلیغی و ترویجی، صورت پذیرد.

12.    شبکه اجتماعی مجازی ویژه آموزش دهندگان به منظو برقراری ارتباط و تعامل هدفمند و موثر ، ایجاد گردد.

13.    به منظور تسهیل روند فعالیت های سوادآموزی، دستور العملها و آیین نامه های جاری ، اصلاح گردد.

14.    نقش شورای پشتیبانی سوادآموزی در حمایت از فعالیت ها و برنامه های سوادآموزی از طریق تشکیل جلسات و پیگیری اجرای مصوبات، تقویت گردد.

15.    تهیه و تولید کتاب و محتوای آموزشی به ویژه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان با بهره گیری از ظرفيت افراد صاحب نظر و متخصص و توان علمی معلمان ،اساتيد، روحانيون و صاحب نظران، در تولید محتواي مناسب، ساده و كاربردي درسي و كمك درسي استانی مشارکت نماییم.

(والسلام علیکم و رحمت اله و برکاته)