معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران: نرخ رشد سواد در مازندران بیش از 2.5 درصد است

تقی نیا معاون سواد آموزی مازندران اظهار کرد: مطابق آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 1395،بالاترین میزان با سوادی کشور در استان مازندران با مجموع 97.63 درصد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «داود تقی نیا» در گردهمایی مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان که در محمودآباد برگزار شد، اظهار کرد: مطابق آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 1395،بالاترین میزان با سوادی کشور در استان مازندران با مجموع 97.63 درصد است.

وی تصریح کرد: استان مازندران طرح‌های ابتکاری بسیاری در زمینه سوادآموزی دارد که از جمله آن می‌توان به برگزاری بازدید همتا، برگزاری جلسات اقماری، تهیه و تولید فیلم‌های آموزشی از سامانه و دستورالعمل‌ها، همایش بزرگ آموزش دهندگان و اولیای بی‌سوادان و مدیران مدارس به صورت قطبی با رویکرد شناسایی، و جذب و آموزش معلولین جسمی حرکتی آموزش پذیر اشاره کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: تألیف 3 عنوان کتاب درسی دوره سوادآموزی فارسی، قرآن و ریاضی همراه با راهنمای تدریس برای بانوان کشور، تألیف کتاب علوم دوره انتقال، به صدا درآوردن زنگ سوادآموزی همگام با بازگشایی مدارس و اجرای طرح رابطین سوادآموزی در تمامی مدارس از دیگر طرح های این معاونت در سال 97 به شمار می‌آید.

تقی نیا همچنین به برخی چالش‌های سوادآموزی استان مازندران نیز اشاره کرده و گفت: عدم جداسازی مرزن آباد از کلاردشت در سامانه سوادآموزی، وجود اقلیت‌های قومی در برخی مناطق استان و عدم تمکین برخی از آنها جهت حضور در دوره‌های سوادآموزی و فقدان اطلاعات اسمی منسجم بی‌سوادان و یا کم‌سوادان در سامانه بخشی از چالش‌ها و مشکلات استان است.

معاون آموزش و پرورش مازندران با اشاره به ضرورت به‌روزشدن در زمینه سوادآموزی تأکید کرد: آموزش بی‌سوادان به روش سنتی مایه دلسردی و بی‌رغبتی سوادآموز است. اگر همچنان از روش‌های سنتی استفاده کنیم موجب فاصله گرفتن افراد از تحصیلات و علم روز خواهیم شد. از این رو در تمامی کلاس‌ها باید از امکانات هوشمند استفاده شده تا جاذبه حضور در کلاس ایجاد شود.

این مسئول با اشاره به رشد بیش از 2 برابری سوادآموزی در استان مازندران نسبت به بقیه استان‌های کشور، یادآور شد: طرح ریشه‌کنی بی‌سوادی بدون یاری تمامی سازمان ها و مشارکت برون سازمانی بی‌نتیجه خواهد بود