×
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


احمد خاک زاد مدیر پژوهش و محتوای آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعتبار بخشی موجب اصلاح ساختاری و محتوایی مواد درسی می شود

مدیر پژوهش و محتوای آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور در سنندج گفت: اعتباربخشی فرایندی است که کمک می کند تا نواقص، کمبود ها و نارسایی های شکلی، ساختاری، ادبی و ویرایشی مواد درسی که در مرحله تالیف از نظر دور مانده است احصا و اصلاح شود .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، خاک زاد مدیر پژوهش و محتوای آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور صبح امروز در نشستی که با آموزش دهندگان نواحی یک و دو سنندج به منظور اعتبار بخشی  کتاب « نماز کلید بهشت است» برگزارشد؛ گفت: خوشبختانه استان کردستان در اجرای برنامه های سوادآموزی قابلیت ها و ظرفیت های خوبی دارد.

وی در ادامه از تلاش های معاونت سوادآموزی استان کردستان در اجرای برنامه های سوادآموزی تقدیر و تشکر کرد و گفت: همراهی و همکاری آموزش دهندگان نیز در اجرای برنامه ها و رویکردهای سوادآموزی قابل تقدیر است.

خاک زاد از تالیف و تدوین 31 عنوان کتاب آموزشی در دوره های تحکیم، سوادآموزی و انتقال در سازمان نهضت سوادآموزی کشور برای استفاده سوادآموزان خبر داد و گفت: این عناوین شامل هفت کتاب دوره های پودمانی، کتاب سوادآموزی بانوان، کتاب کارگران و اصناف، کتاب مددجویان زندانی،کتاب اتباع غیر ایرانی و... است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 170 عنوان محتوای آموزشی در برنامه های سوآموزی استفاده می شود؛ اجرای برنامه های سوادآموزی را سهل و ممتنع دانست و گفت: در سوادآموزی هرچند به ظاهر خیلی پیش پافتاده است اما در عمل برای پاسخگویی به نیاز مخاطبین و شرکت آن ها در برنامه های سوادآموزی 170 کتاب خواندنی تالیف شده است.

وی همچننین از تالیف 40 عنوان کتاب خواندنی برای مهارت های زندگی و حقوق شهروندی برای سوادآموزان خبر داد و تاکید کرد: آموزش دهندگان در مراکز یادگیری محلی سوادآموزی این عناوین کتاب ها را حتما بخوانند چراکه در جذب و ماندگاری سوادآموزان خیلی موثر است.

خاک زاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رویکرد و ماموریت اصلی سازمان نهضت یادگیری است؛ کتاب را مهم ترین و تعیین کننده ترین ابزار یادگیری دانست و گفت: محتوای کتاب نقش تعیین کننده و بی بدیلی دارد و کتاب مقدس ترین و با ارزش ترین مقوله در سوادآموزی است .

مدیر پژوهش  و محتوای آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشوربا بیان اینکه هدف این نشست اعتبار بخشی به کتاب « نماز کلید بهشت است»؛ گفت: اعتباربخشی فرایندی است که کمک می کند تا نواقص، کمبودها و نارسایی های شکلی، ساختاری، ادبی و ویرایش مواد درسی که در مرحله تالیف از نظر دور مانده است احصا و اصلاح شود .

وی تاکید کرد: اعتبار بخشی باید بهنگام انجام شود و نتایج آن را به موقع در متن کتاب اعمال کرد در غیر اینصورت محتوای کتاب با همان مشکلات قبلی به چاپ خواهد رسید.

خاکزاد در ادامه به تشریح محتوای کتاب نماز کلید بهشت ،(ویژه سوادآموزان اهل سنت) از لحاظ محتوایی، ساختار کلی و ظاهری آن پرداخت و آموزش دهندگان نیز به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص محتوای کتاب پرداختند.