×
دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


تاکید سرپرست استانداری گیلان در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان: بسیج تمامی دستگاه ها و نهاد های دولتی و غیردولتی استان در امر شناسایی افراد بی سواد وکم سواد

رییس شورای پشتیبانی سوادآموزی استان گفت: شرایط و بستر مناسبی برای تحت آموزش قرار گرفتن افراد بی سواد وکم سواد مهیا گردیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازکارشناس ترویج سوادآموزی استان، ارسلان زارع در دومین جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان گفت: زیربنای ترقی جوامع پیشرفته امروزی آموزش و پرورش است و راه رسیدن به شاخصه های توسعه، حمایت از دستگاه تعلیم و تربیت کشور  است. سرپرست استانداری گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود به بسیج دستگاه ها ونهادهای دولتی و غیردولتی در امر سوادآموزی اشاره نمود و تصریح کرد: اولین قدم برای ریشه کنی بی سوادی، شناسایی افراد  بی سواد وکم سواد جامعه و دعوت آنان به حضور در کلاس های سوادآموزی است؛ دراین راه تمامی دستگاه ها ونهاد های دولتی و غیردولتی در امر تبلیغ و ترویج و شناسایی این گروه، همراه و یاری رسان معاونت سوادآموزی استان باشند.

 رییس شورای پشتیبانی سوادآموزی استان تاکید کرد: زمانیکه بستر برای آموزش دیدن افراد مهیا است، زیبنده نیست حتی یک بازمانده از تحصیل در استان مشاهده شود؛ دولت به ویژه آموزش و پرورش با اجرای طرح های مختلف کیفی مانند: تاسیس مراکز یادگیری محلی و...، در تلاش است تا اندک افراد باقیمانده بی سواد نیز تحت آموزش قرار گیرند.

زارع ضمن تبریک کسب رتبه خوب و قابل تقدیر توسط معاونت سوادآموزی استان در ارزیابی سالانه معاونت های سوادآموزی کشور گفت: کسب این مقام نشانگر تلاش و پیگیری تمامی اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی و فعالان این عرصه در سراسر استان است وامیدواریم در سال جاری شاهد حفظ و ارتقای آن و جذب بیش از حجم ابلاغی سازمانی باشیم.

نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز ضمن تقدیر و تشکر از رییس شورا و اعضا، گفت: بر اساس سرشماری سال 1355 میانگین جمعیت باسوادی استان6/50 درصد بوده در صورتیکه در کشور 5/47 درصد اعلام شده که مهر تاییدی برای غنای فرهنگی گیلان زمین دارد.

 وی در ادامه حجم ابلاغی سال 98 را در مجموع دوره های سوادآموزی8243 نفر اعلام نمود.وی افزود: در سال 97 تمامی اولیا های بی سواد استان شناسایی و تحت آموزرش قرار گرفتند.

در ابتدای این جلسه سیروس محمدی معاون سوادآموزی استان یکی از اصلی ترین دغدغه های سوادآموزی را شناسایی افراد بی سواد وکم سواد و نگهداشت آنان در کلاس های آموزشی یاد کرد و افزود: برای تحقق این امر نیازمند همکاری سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی استان هستیم.

وی حجم ابلاغی سال 97 را 9371 نفر عنوان نموده و تصریح کرد: با حمایت استاندار محترم، همراهی اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی سراسر  استان و فعالین این حوزه توانستیم، 96درصد آن را تحت پوشش ببریم.

محمدی ماموریت سوادآموزی استان را در دو محور توسعه سواد وتعمیق سواد دانست وخاطرنشان نمود: توسعه سواد معادل پایه سوم ابتدایی و تعمیق سواد معادل ششم ابتدایی است؛ در مرحله تعمیق سواد علاوه بر آموزش سواد، جهت ایجاد انگیزه بیشتر و تثبیت یادگیری طرح های و برنامه های جانبی مختلفی به اجرا در می آید. وی در ادامه گزارش اجمالی از اقدامات صورت گرفته در امر ریشه کنی بی سوادی بیان کرد.

گفتنی است در این جلسه به صورت نمادین تعدادی از اعضای اصلی شورای پشتیبانی سوادآموزی استان با حضور جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان رشت تقدیر به عمل آمد.