×
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی : رشد 96 درصدی نرخ سواد در خراسان جنوبی

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر 58 مدرسه کانکسی در استان فعالیت می کنند که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری مدارس کانکسی جمع آوری شده و مدارس پیش ساخته استاندارد جایگزین آن ها شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی محمد علی واقعی، عصر امروز در نشست شورای آموزش و پرورش استان اظهار کرد: در حال حاضر عملیات احداث 120 فضای آموزشی در سطح استان در حال اجرا می باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت 2 هزار و 42 فضای آموزشی در سطح استان تصریح کرد: از این تعداد 48 درصد به تعداد 966فضا، نیازمند مقاوم سازی  و 13 درصد به میزان بیش از 260 فضا تخریبی بوده و 810 فضا نیز مقاوم می باشند.

وی، با بیان این که 75 درصد از کلاس های درس استان از نعمت سیستم حرارتی استاندارد برخوردار هستند، ادامه داد: 2 هزار و 300 کلاس درس نیز فاقد سیستم حرارت مرکزی می باشند و پیش بینی می شود این تعداد کلاس درس، تا سال 1400 به سیستم گرمایش استاندارد مجهز شوند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی،  از برخورداری 600 کلاس درس، با اعتبار 10 میلیارد تومان از نعمت سیستم حرارت مرکزی تا مهر سال جاری خبر داد و با اشاره به نیاز مبرم استان به فضای آموزشی  افزود: فقط در سایت های مسکن مهر استان احداث 119 فضای آموزشی با قریب 700 کلاس درس الزامی است که در شرایط فعلی نیازمند 54 میلیارد تومان اعتبار است.

واقعی با اشاره به بهره برداری از 18 کلاس درس روستای حاجی آباد تا مهرماه سال جاری اضافه کرد: خشکسالی های پیاپی،مهاجرت های بی رویه، افزایش حاشیه نشینی در شهرها و در نتیجه کاهش جمعیت دانش آموزی روستاها در کنار کمبود فضای آموزشی؛ از مهم ترین مشکلات آموزش و پرورش استان به شمار می روند؛ که هر یک هزینه های مادی و معنوی فراوانی را بر دستگاه تعلیم و تربیت وارد می کند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به رشد 96 درصدی نرخ سواد در استان، ابراز داشت: در سال گذشته 835 دانش آموز بازمانده از تحصیل دراستان شناسایی و جذب کلاس های درس شدند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی دو شهرستان فردوس و نهبندان را به ترتیب دارای کم ترین و بیشترین جمعیت بی سواد و کم سواد استان دانست و  یاد آور شد: مهم ترین هدف ما در معاونت سواد آموزی کاهش نرخ بی سوادی در استان است.

وی، با بیان این که سال گذشته 710 میلیون تومان برای ایاب و ذهاب دانش آموزان روستایی استان هزینه شده است، تصریح کرد: با توجه به کاهش جمعیت دانش آموزی روستاها نسبت به سال قبل و افزایش دانش آموزان نیازمند سرویس و تأمین خدمات مطلوب به این دانش آموزان برای سال تحصیای آینده مبلغ 820 میلیون تومان  مورد نیاز است.

این مقام مسئول در خراسان جنوبی، با اشاره به اجرای موفق طرح نماد در شهرستان های بیرجند و درمیان، خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی آینده دانش آموزان 3 شهرستان دیگر تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از نیار 900 میلیونی آموزش و پرورش خراسان جنوبی برای چاپ کتب پیش دبستانی در استان گفت و عنوان کرد: در حال حاضر 82 درصد کودکان در سن پیش دبستانی جذب مراکز پیش دبستانی شده اند.