×
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


نشست خبری معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره)

محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در این نشست اظهار داشت : بعداز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای بسیار خوبی نصیب ملت ایران شده و یکی از این دستاوردها تشکیل نهاد مقدس نهضت سواد آموزی است .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی محمد زاده معاون وزیرورئیس سازمان نهضت سواد آموزی صبح امروزدر نشست خبری به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد تأسیس  سازمان نهضت سواد آموزی  با اصحاب رسانه ضمن عرض تبریک فرارسیدن سالروز تشکیل  نهاد مقدس نهضت سواد آموزی  به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) ،یادو خاطره شهدای گرانقدر سواد آموزی را گرامی داشت .

محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در این نشست اظهار داشت : بعداز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای بسیار خوبی نصیب ملت ایران شد ه و یکی از این دستاوردها تشکیل نهاد مقدس نهضت سواد آموزی است .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه افزود: پس از پيروزي انقلاب اسلامي و صدور فرمان امام(رحمت الله علیه) مبني بر تشكيل نهضت سوادآموزي تا سال 1365 نزديك به 11 ميليون نفر به باسوادان كشور افزوده شد و نرخ با سوادي كشور از 47.5% به حدود 61.8% رسيد.

محمد زاده گفت : افزایش درصد باسوادی در گروه سنی 6 ساله و بالاتر از 47.5 درصد سال 1355  به 87.6 درصد در سال 1395 رسیده است و این رقم در برآورد سال 1398 به بیشتر از 89 درصد افزایش یافته است و  افزایش درصد باسوادی در گروه سنی 49-10 ساله از 48.8% در سال 1355 به  94.7 درصد در سال 1395 می باشد و قریب به 46 درصد رشد نشان می دهد و این رقم در برآورد سال 1398 به بیشتر از 96 درصد رسیده است.

وی اشاره کرد : به منظور تحقق عدالت آموزشی و کاهش اختلاف سواد بین مناطق شهری و روستایی کشور، با اختصاص حدود 55% از فعالیت های سوادآموزی به مناطق روستایی در 40 سال گذشته، موجب گردیده شاخص سواد در مناطق محروم کشور بهبود پیدا کند بطوریکه طبق سرشماري‌هاي انجام شده، بین سال های  1355 لغایت 1395 ميزان باسوادي مناطق شهري از 65.4 درصد در سال 1355 به 90.8 درصد در سال 1395 افزايش يافته است.

این مقام مسئول گفت : سازمان نهضت سوادآموزی از بدو تاسیس تا کنون به منظور توسعه و ارتقاء سطح سواد جامعه با بهره گیری از ظرفیت های بین المللی، ملی، بومی و منطقه ای ده ها طرح مثل :طرح خواندن با خانواده، سوادآموزی اتباع خارجی ، سوادآموزی زندان ها ، سوادآموزي نيروهاي مسلح، طرح آموزش مقدمات رایانه به سوادآموزان دوره انتقال(ICDL) ، طرح نماز کلید بهشت ( آموزش عملی  نماز )، طرح سواد آموزی تبلتی خانواده سلامت ، ،توسعه دولت الکترونیک ،جوایز بین المل در حوزه های سوادآموزی ، تحکیم و تثبیت سواد، مهار آموزی، غنی سازی محیط زندگی کم سوادان و برنامه های مکمل به مرحله اجرا در آورده است.

محمد زاده گفت : طرح بسیج سوادآموزی در سال 1369 همگام با اعلام سال مبارزه جهانی با بیسوادی از طریق یونسکو، بسیج ملی سوادآموزی در جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته شد. با اجرای این طرح بالغ بر سه میلیون نفر از کودکان لازم التعلیم بازمانده از تحصیل و نوجوانان و جوانان محروم از سواد تحت‌پوشش سوادآموزی قرار گرفتند.

شایان ذکر است در پایان این نشست ، سامانه پیشخوان محتوا و رسانه های  آموزشی رونمایی شد و محمدزاده درباره این سامانه گفت: از جمله کارکردهای این سامانه، آرشیو محتوای تولید شده از ابتدا تا کنون، تسهیل دسترسی آسان تر به محتوای تولید شده، سیستمی کردن فرایند تولید محتوا، دسترسی هوشمند به متن، جلوگیری از تولید عناوین تکراری و.... ذکر کرد.