×
سه شنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


پرویز کوثری معاون توسعه مدیریت بیان داشت استان ایلام در نرخ باسوادی 10-49 سال و فاصله نرخ سواد زنان و مردان همچنین نقاط شهری و روستایی در شرایط خوبی به سر می برد

چهارمین جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی استان با حضور سلیمانی دشتکی استاندار ایلام، رستمزاد مدیرکل آموزش و پرورش استان و کوثری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش ایلام، چهارمین جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی استان با حضور سلیمانی دشتکی استاندار ایلام، رستمزاد مدیرکل آموزش و پرورش استان، کوثری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی و سایر اعضا در محل سالن جلسات شهید ملکشاهی استانداری ایلام برگزار شد.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام با اشاره به این مهم که برای سواد آموزی بایست از روش ها و متدهای استاندارد شده استفاده شود، گفت: مفهوم یادگیری اگر با تکرار و عمل همراه نباشد بی فایده است و علی رغم اینکه سواد آموز حتی مدرکی بگیرد اما چون تکرار و تمرین و در عمل آن را بکار نبسته عملا در سطح سواد او اتفاقی نیافتاده است.

وی در ادامه خواستار راستی آزمایی آمارگیری نرخ سواد در جامعه شد و گفت: پیشنهاد می شود که شهرها و هر روستاها، منطقه بندی شود و فارغ از آماری که متعلق به سه چهار سال پیش است نرخ واقعی باسوادی را به روز و پیدا کنیم.

وی افزود: متولیان امر بایست سازوکار مشخصی برای این بحث پیدا کنند، البته مجموعه معاونت سوادآموزی استان فعال است و من تشکر می کنم .

استاندار ایلام با تاکید بر این مهم که آنچه که تمام شدنی نیست تحصیل و علم آموزی است نه بی سوادی، اضافه کرد: فلسفه اصلی نهضت سواد آموزی هم ریشه کنی بی سوادی در کشور است.

وی در ادامه خواستار پرهیز از دوباره کاری در بحث سوادآموزی شد و گفت: چه ضرورتی دارد افرادی که مدرک تحصیلی گرفته اند و با سواد شده اند را دوبار سر کلاس ها جزو آمار بیاوریم.

سلیمانی دشتکی هدف و رسالت نهضت سواد آموزی را ریشه کنی بی سوادی بجای مانده از دوران طاغوت عنوان کرد و گفت: در جهت ریشه کن کردن بی سوادی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم بود.

درادامه کوثری معاون پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی ضمن ابراز خرسندی از وضعیت و نرخ سواد استان ایلام گفت: استان ایلام در نرخ باسوادی 10-49 سال و فاصله نرخ سواد زنان و مردان همچنین نقاط شهری و روستایی در شرایط خوبی به سر می برد و قدم های مثبتی در حوزه سوادآموزی استان ایلام طی سال های گذشته برداشته شده است.

وی ادامه داد: استان ایلام در سال تحصیلی جاری در پوشش اهداف کمی با پوشش صد در صدی حجم ابلاغی در رتبه نخست کشور می باشد و انتظار می رود با همکاری اعضا شورای پشتیبانی استان به پوشش صد در صدی طرح شتاب بخشی شهرستان های نوار مرزی نیز دست پیدا کند

کوثری در پایان ضمن اشاره به اهمیت سوادآموزی در  تمام ادیان به ویژه دین مبین اسلام، همچنین قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری افزود:باید  با تشکیل کارگروهی از ارگان ها و نهادهای حمایتی در شناسایی و جذب افراد بیسواد  جامعه تسریع ببخشیم تا به زودی شاهد ریشه کنی بیسواد در استان ایلام باشیم