×
دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


بهزاد نوروزی چگینی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت : چهارمین نشست نوسواد کتابخوان در شیراز برگزار شد

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت :یکی از مقوله های مهم که منجر به احیا و استقلال فرهنگی کشور می شود مقوله کتاب و کتابخوانی است و برگزاری نشست هایی مانند نشست نوسواد کتابخوان در ترویج فرهنگ کتابخوانی تأثیر سازنده و انکار ناپذیری دارد

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر بهزاد نوروزی چگینی در چهارمین نشست نوسواد کتابخوان که به مناسبت هفته سوادآموزی برگزار شد ، ضمن اشاره به نقش و جایگاه کتاب و کتاب خوانی در دنیای امروز گفت: یکی از مقوله های مهم و اثرگذاری که می تواند در راستای استقلال فرهنگی مفید واقع شود ترویج فرهنگ کتابخوانی است و به همین خاطر و با عنایت به تأثیر بی بدیل این مسأله هست که مقام معظم رهبری(مدّ ظله العالی)می فرمایند کتاب باید وارد زندگی مردم شود.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس بیان اینکه طرح نشست کتابخوان نوسوادان از فارس کشوری شد، گفت: اگر شما به عنوان پدران و مادران نسل بعد  کتابخوانی را برای فرزندان خود ترویج بدهید، عزت نفس و تعامل آن ها با محیط را بیشتر خواهید کرد.

نوروزی با تصریح اینکه کتابخوانی هویت جدیدی برای شما خواهد بود، گفت: توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی و کتابخوانی باید به زندگی اجتماعی و کاری ما بازگردد ؛ شما وقتی می توانید مستقل باشید که توانمند باشید و وقتی توانمند هستید که مطالعه داشته باشید.

وی با اشاره به برنامه های کتابخانه های عمومی برای نوسوادان عنوان کرد: تاکنون برنامه های گسترده ای در سطح کتابخانه های عمومی برای نوسوادان اجرا شده است و این در حالی است که با همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی استان تفاهم نامه ای تحت عنوان «سفیر کتاب» امضا می شود تا بتوانیم کتاب را در مراکز محلی یادگیری نشر دهیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز گفت: طرح ویژه کتابخوان نوسوادان برای اولین بار در فارس اجرایی شد که بازتاب گسترده ای در سطح کشور داشت و نهضت سواد آموزی آن را به عنوان طرح ترویجی موفق به استان ها ابلاغ کرد.

روح اله منوچهری با  بیان اینکه نوسوادان یکی از مهم ترین جامعه هدف کتابخانه های عمومی است ،افزود:نشست کتابخوان و دیگر برنامه های کتابخوانی ویژه نوسوادان به صورت مستمر در کتابخانه های عمومی استان فارس اجرایی می شود.

وی با اشاره به  طرح" سفیر کتاب" گفت: این طرح در سال جاری و با هدف کتاب رسانی به مناطق عشایری فارس آغاز شده و مرحله دوم این طرح نیز به زودی و با هماهنگی معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش فارس برای نوسوادان اجرایی خواهد شد.

منوچهری با اعلام اینکه عضویت نوسوادان در کتابخانه های عمومی رایگان است، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح باعث می شود کتاب در دسترس نوسوادانی باشند که به خدمات کتابخانه ای دسترسی ندارند.

شایان ذکراست در این دیدار شیوه نامه اجرایی طرح "سفیر کتاب ویژه نوسوادان" به امضا رسید این شیوه نامه در راستای تفاهم نامه ملی نهاد کتابخانه های عمومی و نهضت سواد آموزی کشور تدوین شده است.

در ادامه نیز هشت نوسواد شیرازی به معرفی کتاب پرداختند. کتابهای«سلامت، جام زیبا و شکننده»، «چراغ راه زندگی»، «محیط زیست هدیه خداوند»،  «ورزش و سلامت و تأثیر آن بر روح و جسم انسان»، «اصلاح الگوی مصرف»، «مدیر خانواده»، «آیین خوب زیستن» و «کلید رحمت» آثاری بود که در این نشست به ترتیب توسط مهناز نیک مرام،  ناهید احدیان، زلیخا هوشیار، زینب یوسفی، سیده زهرا حسینیان ،عالیه نوروزی ،سادات بالابومه  و آیت الله یزدان پناه معرفی شد.