×
چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


نشست معاونین صدا و سیمای خراسان جنوبی و سوادآموزی خراسان جنوبی

در راستای پوشش برنامه های سوادآموزی ونکوداشت چهلمین سالگرد تأسیس نهضت سواد آموزی ؛ معاونین سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی و معاون برنامه ریزی صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی با یکدیگر، دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از روابط عمومی معاونت سواد آموزی خراسان جنوبیمهدی مرتضوی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان این نکته که نهضت سواد آموزی یکی از ابتکارها و یادگار های ماندگار امام راحل (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران است که برکات فراوانی را به ارمغان آورده است که ارتقای میانگین باسوادی از 32/53% به بیش از 95% در گروه سنی 10 تا 49 سال ، از مهمترین دستاوردهای آن  می باشد. 

وی با یاد آوری این نکته که تعلیم و تربیت به ویژه سواد آموزی امری حاکمیتی است که تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی ، ائمه محترم جمعه و جماعات ، رسانه ها به ویژه صدا و سیما برای تحقق برنامه های سواد آموزی باید مساعدت و مشارکت نمایند تا امکان یادگیری به منظور برقراری عدالت آموزشی و توسعه متوازن برای همگان فراهم شود .

مرتضوی ضمن سپاس و قدردانی ویژه از تعامل مطلوب ، همکاری ها ی گسترده و تلاش های حوزه های مختلف صدا و سیمای خراسان جنوبی با آموزش و پرورش و پوشش مناسب برنامه های سواد آموزی ؛ افزود : با توجه به اینکه امکان مطالعه برای افراد بیسواد و کم سواد مقدور نمی باشد ؛ اهمیت ، نقش و تأثیر گذاری صدا و سیما به عنوان یک رسانه ی دیداری و شنیداری برای فرهنگ سازی ، اطلاع رسانی و دعوت این افراد به کسب علم و سواد بیشتر از سایر رسانه ها می باشد .

دبیر کمیته ی بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس نهضت سواد آموزی عنوان کرد : راه توسعه و پیشرفت جوامع از مسیر آگاهی و آموزش سواد می گذرد. بنا بر این به منظور برقراری توسعه پایدار ، ارتقای امنیت اجتماعی ، افزایش مشارکت اجتماعی و شکوفایی ملی در تمامی زمینه ها باید همگان تلاش کنند تا سطح سواد جامعه ارتقا یابد .

مرتضوی با بیان این نکته که دلایل متعددی برای محروم ماندن بعضی افراد جامعه وجود دارد که عدم انگیزه کافی در این افراد از جمله مهمترین آن می باشد که این امراهمیت فرهنگ سازی رسانه ها به ویژه صدا و سیما را مضاعف می کند .

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش با یاد آوری این موضوع که رسانه ها باید در افکار مخاطبین تغییر ایجاد کنند و تغییر در رفتار یک پدیده ی روانی - اجتماعی است و از ظرافت ها و پیچیدگی های خاصی بر خوردار است؛ که نویسندگان ، تهیه کنندگان ، خبر نگاران و ... باید به گونه ای برنامه ریزی نمایند ؛ تا بتوانند بر مخاطبین اثر مثبت بگذارند . 

مرتضوی با اشاره به وجود الزامات قانونی از قبیل تفاهم نامه ی ملی با صدا و سیما و مصوبات شورای پشتیبانی سواد آموزی استان ، خواستار تهیه و تولید برنامه های ویژه برای فرهنگ سازی وجذب بیشتر سواد آموزان شد.

خانم دهشیبی معاون برنامه ریزی صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی نیز ضمن اشاره به اینکه برای پخش بعضی از برنامه ها نیاز به اخذ مجوز از سازمان صدا و سیما می باشد ؛ آمادگی شبکه خاوران را برای پوشش برنامه های سواد آموزی به ویژه در ایام گرامیداشت چهلمین سالگرد تأسیس نهضت سواد آموزی در قالب پخش برنامه های مستند ، موشن گرافی ، برنامه های ویژه ؛ اعلام کرد.