×
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


در سالن اجتماعات ساختمان شهید باهنر استانداری برگزارشد گرد همایی سالانه شوراهای آموزش وپرورش و شورای پشتیبانی سواد آموزی استان خراسان رضوی با حضور وزریر آموزش و‍ پرورش در مشهد برگزار گردید.

گرد همایی سالانه شوراهای آموزش وپرورش و شورای پشتیبانی سواد آموزی استان خراسان رضوی با حضور وزیر آموزش وپرورش و اعضا شوراها در سالن اجتماعات ساختمان شهید باهنر استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازروابط عمومی معاونت سواد آموزی استان خراسان رضوی قاسمعلی خدابنده مدیر کل آمورش وپرورش خراسان رضوی در این جلسه گفت:

شورای پشتیبانی سواد آموزی با برگزاری جلسات منظم و مصوبات خوب توانسته است رتبه برتر کشور را کسب کند که این مهم جای تقدیر دارد. احداث و راه اندازی بیش از ۱۰۰مرکز یاددهی_یادگیری در استان در جهت کمک به مهارت آموزی و همچنین تحت پوشش قرار دادن ۲۶هزار نفر در دوره های سواد آموزی استان نمونه هایی از اقدامات خوبی است که در حوزه سواد آموزی صورت گرفته است.

وی افزود: شوراهای آموزش و پرورش نماد تجلی مشارکت در آموزش و پرورش است و با استفاده از ظرفیت های بومی، محلی،منطقه ای سعی در حل مسائل و مشکلات دستگاه تعلیم و تربیت دارد.

وی در ادامه گفت:آموزش و پرورش استان در سال تحصیلی گذشته علیرغم کمبود ۱۶هزار نفر نیروی انسانی با برنامه ریزی و تلاش این کمبود را جبران کرده و هیچ کلاسی بدون معلم نمانده است.

باهمت و تلاش همکاران شورای آموزش و پرورش استان خراسان رضوی جز شوراهای برتر کشور قرار گرفت.

رزم حسینی استاندار خراسان رضوی  از دیگر سخنرانان جلسه بود و آظهار داشت: در همه دنیا پذیرفته شده است که نظام آموزش وپرورش یک نظام سرمایه ای هست و هر گونه کمک به حوزه آموزش و پرورش به معنای سرمایه گذاری  در حوزه نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی محسوب می شود.

وی افزود: این شورا تشکیل شده است تا با همراهی دستگاه های ذی ربط به نظام آموزش وپرورش کمک شود و تا به امروز هم در حوزه اختیاراتش توانسته به ارتقا سطح آموزش و پرورش کمک کند.

رزم حسینی با بیان این که دوران نظام یکپارچه آموزشی در دنیا منسوخ شده است خاطر نشان کرد:هم اکنون آموزش های دنیا مبتنی بر آموزش های بومی، محلی،وروز آمد است.

وی ادامه داد:نظام آموزشی ما امروز سه مشکل دارد، اولین مورد کمبود امکانات و  تجهیزات آموزشی،البته کمبود منابع بودجه ای دولت را درک می کنیم و علی رغم  زحمات و همکارهای سازنده،در این حوزه  خیرین باید کمک کنند و از خیرین مدرسه  ساز که به کمک دولت آمدنند تشکر و قدردانی کرد. دوم نواقصی در محتوای آموزشی هست. ما هنوز نتوانستیم محتوای آموزشی را کار آمد و کاربردی کنیم. نکته سوم روش های سنتی آموزشی هست. ما هنوز تکالیف اجباری و درسهای اجباری را داریم.

استاندار خراسان رضوی بیان داشت: در حوزه فضاهای آموزشی کاستی هایی داریم و از طرف دیگر سرانه آموزشی نسبت به کل کشور پایین است که باید توجه ویژه ای شود.

وی گفت: همه اعضا شورای آموزش وپرورش باورشان این است که هر گاه نظام آموزشی کشور کار آمدتر و با کیفیت تر باشد در حوزه آسیب های اجتماعی موثر تر خواهد بود. دانش آموزی که آگاه تر باشد و با آسیب های اجتماعی کمتری مواجه می شود.

 

در این جلسه حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش گفت: مسیر منحصر به فرد آموزش وپرورش و تمام احاد جامعه جهت رسیدن به موفقیت و توسعه است.بدون این جهت نمی توانیم به اهداف خود برسیم.

حاجی میرزایی ادامه داد:باید به یک الگوی سنجیده ای از مشارکت برسیم. ماموریت اصلی آموزش وپرورش تربت نسلی است که مسئولیت پذیر باشدواز انفعال و درماندگی نجات پیدا کند و بتواند از حقوق خودش دفاع کنداین کار بدون مشارکت امکان پذیر نیست.

وی افزود:در مطالعه ای که بر روی چالش های مهم آموزش وپرورش انجام دادم به این مفهوم مشترک رسیدم که آموزش و پرورش نتوانسته است تفویض اختیار متناسب و موثری را انجام دهد. آموزش وپرورش می خواسته خودش به تنهایی به اهداف برسد و  رسیدن به اهداف مورد نظر آموزش و پرورش بدون پیوند موثر با جامعه میسر نخواهد بود.

یکی از مهمترین ماموریت های شورای آموزش و پرورش ایجاد یک چشم انداز مشترک مبتنی بر بوم و نیازهای منطقه هست. آموزش و پرورش باید محورهایی را مشخص کند و همه ظرفیت های جامعه را حول این محورها فعال کند.

شوراها باید از ظرفیت های بومی خودش درحل مسائل بومی و ارائه راه حل های بومی استفاده کند.

وی یاد آور شد: اتفاق پایدار در هیچ جامعه ای نمی افتد مگر این که تحول در یادگیری در آن جامعه رخ دهد.

ما باید مهارت های متناسب با نیاز منطقه و نیاز واقعی خود دانش آموز به او آموزش دهیم. در برنامه بوم دو ساعت در هفته مدارس خودشان برنامه ریزی می کنند و این گام در جهت تمرکز زدایی از آموزش وپرورش است.

نگاه به مشارکت باید این باشد که درک از مطالبی که داریم هم جهت کنیم تا در پرتو اهداف مشترک دستیابی به آنان میسر شود.

 گفتنی است در پایان جلسه از  شوراهای برتر آموزش و پرورش و شوراهای برتر  پشتیبانی سواد آموزی استان خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد.