×
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان نهضت سوادآموزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

هدف از انعقاد این تفاهم نامه همکاری در ارتقاء شاخص سواد از طریق ارائه دوره های سوادآموزی به بهره برداران بیسواد و کم سواد بخش کشاورزی است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان در مراسم امضای این تفاهم نامه آقای محمد زاده، معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ضمن تبریک دهه مبارک فجر، به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخته و در زمینه ارتقاء شاخص های باسوادی گفت، در قبل از انقلاب این شاخص حدود 48 درصد بود یعنی 52 درصد افراد جامعه بیسواد بودند در حالیکه با تلاش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، میزان با سوادی در سال 95 طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن به 94.6 درصد رسیده است و در سال جاری این شاخص 96 درصد شده است البته این شاخص کشوری است و برخی از استانها به 98 درصد با سوادی رسیده اند.

محمد زاده در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش تبعیض جنسیتی و تبعیض منطقه ای اشاره کرد. در ابتدای پیروزی انقلاب درصد با سوادی در جامعه روستایی 31 درصد بود که هم اکنون به بالای 90 درصد رسیده است. همچنین در اوایل انقلاب درصد باسوادی زنان 5/28 درصد بود که این شاخص نیز به 90 درصد رسیده است. سازمان نهضت سوادآموزی علاوه بر دغدغه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر اساس دو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات محترم وزیران، مکلف به تلاش در جهت ریشه کنی بیسوادی با مشارکت سایر دستگاههای دولتی و نهادهای غیردولتی است. بر همین اساس معتقدیم که بیسوادی به عنوان یک معضل فقط مرتبط با آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی نیست، بلکه همه دستگاهها باید همکاری لازم در این زمینه داشته باشند.بر این باور هستیم که اگر سازمانهای دیگر مشارکت کامل داشته باشند می توان قول داد بیسوادی حداقل در گروه سنی 49-10  سال ریشه کن شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان در ادامه بیان کرد در سازمان نهضت سوادآموزی علاوه بر اجرا سه دوره های، سوادآموزی، انتقال و تحکیم، ما مراکز یادگیری محلی ایجاد کرده ایم که این مراکز مصداق تعریف جدید با سوادی از نظر یونسکو است. یونسکو معتقد است که فرد با سواد کسی است که از یادگیری خودش استفاده کرده و زندگی خود را تغییر می دهد. در مراکز یادگیری محلی در کنار سوادآموزی و به بهانه سوادآموزی، ما مهارتهای زندگی، آموزش های شهروندی و آموزش های مقدماتی مرتبط با شغل را نیز به سوادآموزان یاد می دهیم تا از این طریق بتوانند زندگی خود را ارتقاء بخشند.

امیدواریم که با تلاش همه دست اندرکاران سوادآموزی و مشارکت همه دستگاهها، وضعیت سواد در جامعه در سرشماری 1400 خیلی بهتر از گذشته باشد و ما بتوانیم در بیشتر نقاط کشور جشن ریشه کنی بیسوادی را برگزار کنیم.

در ادامه جلسه آقای خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن خیر مقدم، سوادآموزی را از اهمیت زیادی برخوردار دانسته و اعلام کردند که بسیاری از مشکلات برخی از کشاورزان به بیسوادی آنان مرتبط است.

 در سالهای گذشته محتوای خاص و کاربردی برای کشاورزان تهیه شده است.  بر اساس این تفاهم نامه تمام امکانات سازمان در اختیار نهضت سواد آموزی خواهد بود تا بتوانیم با سوادآموزی بهره برداران کشاورزی به آنان کمک کنیم. اگر بخواهیم بهره وری را در کشاورزی افزایش دهیم مجبور هستیم در زمینه سوادآموزی فعالیت های گسترده ای انجام دهیم .

در پایان جلسه نیز تفاهم نامه همکاری مشترک امضا و مبادله گردید