×
يکشنبه ١١ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


نکته های قرآنی در خصوص بهداشت و سلامت

تدبر و تعمق در قرآن کریم

بسمه تعالی

به اطلاع کلیه همکاران و خانواده محترم آنان می رساند روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی در نظر دارد در راستای اعتلای فرهنگ تدبر و تعمق در قرآن مجید، نکته های قرآنی در زمینه بهداشت و سلامت و رمضان در محضر قرآن در قالب برنامه درس های رمضان به صورت روزانه تهیه و از طریق سایت سازمان جهت مطالعه شما عزیزان اطلاع رسانی کند و در پایان ماه مبارک رمضان از مطالب ارائه شده در قالب مسابقه ، سئوالاتی طرح نموده و به افراد برتر جوایزی بعنوان یادبود تقدیم خواهد شد.

روابط عمومی و بسیج سازمان

 

روز سی ام ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

30- سوره آل‏عمران، آيه 22

«أُولئِكَ الَّذِينَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ ما لَهُمْ مِنْ ناصِرِينَ‏» ، ( آنان كسانى هستند كه اعمالشان در دنيا و آخرت تباه شده و هيچ ياورى براى آنها نيست.

پيام و درس : به  فرمایش یکی از بزرگان، انقلاب کردن مهم است. اما انقلابی ماندن مهمتر است. مسلمان بودن مهم، اما مسلمان ماندن و مسلمان مردن  مهمتر است . توفیق پیدا کردن به اعمال نیک مهم، اما نگهداری از تباه و نابود شدن آن­ها مهمتر است. چون گاهى يك انحراف و خلاف و گناه ، تمام اعمال شخص را تباه مى‏كند.

روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

29- سوره التوبة، آيه 120

« ... وَ لا يَطَؤُنَ مَوْطِئاً يَغِيظُ الْكُفَّارَ وَ لا يَنالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَيْلًا إِلَّا كُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ»

( مسلمانان ،) هيچ گامى در جايى كه كافران را به خشم آورد برنمى‏دارند وهيچ چيزى از دشمن به آنان نمى‏رسد، مگر آنكه براى آنان به پاداش اينها عمل‏صالح نوشته مى‏شود. قطعاً خداوند پاداش‏نيكوكاران را تباه نمى‏كند.

نكته‏ و درس:

راهپيمايى‏ها و حركات دسته جمعى مسلمانان كه موجب خشم و هراس كفّار مى‏گردد، در نزد خدا پاداش دارد. و نه تنها دفاع و رزم، بلكه همه‏ى حركات، تلاش‏ها ورنجهای که در راه خدا باشد، نزد خدا ثبت شده وموجب اجر است‏.

روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قران

وَالْوَالِدَاتُ يُرْضِعْنَ أَوْلَادَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْنِ ...   بقره 233

مادرانی که میخواهند دوره شیردهی را کامل سازند دو سال تمام فرزندانشان را شیر دهند.

اسلام دین جامع است حتی برای تغذیه مناسب نوزاد با شیر مادر برنامه دارد و سفارش کرده است چون به قدرت خداوند آنچهاز ویتامین طفل شیر خوار نیاز دارد در شیر مادر جا ساز فرموده است .

متاسفانه دشمنان اسلام بلکه بشریت شیر خشک را ترویج کردند و بعد از سال ها جامعه پزشکی به مضرات آن پی برد و امروز شیر خشک را نهی و شیر مادر را برای فرزند تشویق میکنند.

روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

28- سوره النساء، آيه 79

ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ ...»

(اى انسان!) آنچه از نيكى به تو رسد از خداست و آنچه از بدى به تو برسد از نفس توست.

نكته‏ و درس:

مثال: به تعبير يكى از علما، زمين كه به دور خورشيد مى‏گردد، همواره قسمتى كه رو به خورشيد است، روشن است و اگر طرف ديگر تاريك است، چون پشت به خورشيد كرده وگرنه خورشيد، همواره نور مى‏دهد. بنابراين مى‏توان به زمين گفت: اى زمين هر كجاى تو روشن است از خورشيد است و هر كجاى تو تاريك است از خودت مى‏باشد. در اين آيه نيز به انسان خطاب شده كه هر نيكى به تو رسد از خداست و هر بدى به تو رسد از خودت است.

روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن

... فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا ....   مائده 6

 و اگر آبی (برای وضو و غسل ) نیافتید با خاک پاک تیمم کنید.

آری تیمم با خاک تمیز و پاک (غیر آلوده) نه تنها روح تواضع و خاکساری را در برابر خداوند همراه دارد بلکه در علم بهداشت و پزشکی ثابت شده است که خاک تمیز و پاک میکروب ها را از بین میبرد.

روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

27- سوره الجمعة، آيه 11

«وَ إِذا رَأَوْا تِجارَةً أَوْ لَهْواً انْفَضُّوا إِلَيْها وَ تَرَكُوكَ قائِماً قُلْ ما عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَ مِنَ التِّجارَةِ وَ اللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقِينَ»

و چون داد و ستد يا سرگرمى ببينند، (از دور تو) پراكنده و به سوى آن روانه شوند و تو را ايستاده (در حال خواندن خطبه نماز جمعه،) رها كنند. (به آنان) بگو: آنچه (از فضل و بركت) نزد خداست، از سرگرمى و داد و ستد بهتر است و خداوند بهترين روزى دهندگان است.

نكته‏ و درس: در تفاسير مى‏خوانيم: پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله مشغول خواندن خطبه‏هاى نماز جمعه بود كه كاروان تجارى همراه با طبل و دُهل و سر و صدا وارد مدينه شد. بيشتر نمازگزاران به سراغ كاروان رفتند و حضرت را كه در حال ايستاده مشغول ايراد خطبه بود، تنها گذاشتند.

آری! تنها گذاشتن و خالی و خلوت کردن اطراف  رهبر الهى توبيخ دارد.

روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن

 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ .... وَإِنْ كُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا...   مائده 6

ای کسانی که ایمان آورده اید ، هر گاه به نماز بر خاستید ، پس صورت و دست هایتان را بشویید و اگر جنب بودید خود را پاک کنید. (غسل نمائید)

همانطور که در روایات هم آمده است وضو و غسل عامل دوری از آلودگی و نجاسات و مایه دوری از کسالت و خواب آلودگی و برای اماده سازی و رشد روحی است.

روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

26- سوره البقرة، آيه 152

«فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَ اشْكُرُوا لِي وَ لا تَكْفُرُونِ‏» ، ( پس مرا ياد كنيد تا شما را ياد كنم، و براى من شكر كنيد و كفران نورزيد.

نكته‏ و درس:

# موانع ذكر خداوند در قرآن :الف: شيطان. ب: زیاده طلبی و رقابت‏ها. ج: آرزو و خيال­ها.

# اثرات ياد خدا:* ياد نعمت‏هاى او، رمز معرفت و شكر اوست.* ياد قدرت بى پايان او، رمز توكّل به اوست.* ياد علم و آگاهى او، رمز حيا و تقواى ماست.* ياد الطاف او، رمز محبّت به اوست.* ياد عدالت او، رمز خوف از اوست.* ياد امدادهاى او، رمز اميد و رجاست.

روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ   نساء43

ای کسانی که ایمان آورده اید در حال مستی به نماز نزدیک نشوید تا آنکه بدانید چه میگویید.

چون مسکرات غیر از آثار منفی زیاد بروی جسم انسان ، عقل و فهم انسان را هم مختل می کند و نماز نیاز به توجه و شعور و آگاهانه بودن دارد. لذا با اهمیت زیاد فرموده است که : شراب خوار و انسانی که مست هست نباید به نماز هم نزدیک بشود.

روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

25- سوره الأعراف، آيه 179

« ... لَهُمْ قُلُوبٌ لا يَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْيُنٌ لا يُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا يَسْمَعُونَ بِها أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُونَ».

( آنان دلهايى دارند كه با آن حقّ را درك نمى‏كنند و چشمانى دارند كه با آن نمى‏بينند و گوشهايى دارند كه با آن نمى‏شنوند، آنان همچون چهارپايان، بلكه گمراه‏ترند، آنان همان غافلانند.).

نكته‏ و درس: آرى، انسان‏هايى  هسنتند كه هويّت انسانى خود را از دست داده‏اند، انسان در داشتن چشم، گوش و زبان، شبيه حيوان است، ولى كيفيّت و هدف بهره‏بردارى انسان از نعمت‏ها بايد بهتر و بيشتر باشد، وگرنه همچون حيوان بلكه پست‏تر از اوست.

آدمى‏زاده طرفه معجونى است‏


از فرشته سرشته و زحيوان‏

گر رود سوى اين، شود به از اين‏


ور رود سوى آن، شود پس از آن‏

 

روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن

قرآن : فَالِقُ الْإِصْبَاحِ وَجَعَلَ اللَّيْلَ سَكَنًا انعام  96

(خداوند) شکافنده سپیده دم است و شب را مایه آرامش قرار داد

آری ! شب برای استراحت و روزی برای کار و تلاش است.

در علم طب و پزشکی ثابت شده است که نور و روشنایی به کار و تلاش تمایل دارد چون زیر نور جریان خون متوجه سطح بدن شده و تمام سلول ها آماده فعالیت میگردد و در شب جریان به عکس می شود.

پس قابل توجه است که شب بیداری غیر ضروری سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

بسم الله الرحمن الرحیم


روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان ، در محضر قرآن

 

24- سوره النحل، آيه 66

« وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعامِ لَعِبْرَةً نُسْقِيكُمْ مِمَّا فِي بُطُونِهِ مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَ دَمٍ لَبَناً خالِصاً سائِغاً لِلشَّارِبِينَ»

و بى‏گمان براى شما در (آفرينش) چهارپايان عبرتى است، ما شما را از آنچه در درون آنهاست، از ميان غذاهاى هضم شده و خون، شير خالصى كه براى نوشندگان گوارا است، سيراب مى‏كنيم.

نكته‏ و درس:

خداوند، از لابلای غذاى هضم شده‏ى درون معده حیوان، شيرى كه مايه حيات است، خارج مى‏كند.

شير، يك غذاى كامل است كه هم به جاى آب است و هم به جاى غذا استفاده و تمام نيازهاى بدن را تأمين مى‏كند. در روايات مى‏خوانيم: شير، عقل را زياد، ذهن را صفا، چشم را روشنى، قلب را تقويت، پشت را محكم، و فراموشى را كم مى‏كند.

راستى خدايى كه شير را از دل علف بيرون مى‏كشد، نمى‏تواند در قيامت، انسان را از دل خاك بيرون كشد؟! .

روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان  بهداشت و سلامت در قرآن 

بهداشت و سلامت در قرآن

قرآن : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ   مائده 90

ای کسانی که ایمان آورده اید شراب پلید و از کاره ای شیطان است.

یک نمونه آماری از مصرف مشروبات الکلی در آمریکا نشان می دهد:

- سالانه 25 هزار تصادف منجر به مرگ

- سالانه 15 هزار مرگ بیماری های ناشی از مشروبات

- 15 هزار مورد مرگ بر اثر قتل و خودکشی

-  دو میلیارد دلار بابت درمان و سه میلیارد دلار برای خسارت های ناشی از استفاده از مشروبات

روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان ، در محضر قرآن

 سوره البقرة، آيه 186 ( این آیه شب 21 شب شهادت ارسال شود)

شهادت اول مظلوم عالم مولی امیرالمومنین علی ع را به امام زمان ع و همه شیعیان و دوستدارانش تسلیت می­گوئیم.

« وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَ لْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ‏»

و هرگاه بندگانم از تو درباره من پرسند (بگو:) همانا من نزديكم؛ دعاى نيايشگر را آنگاه كه مرا مى‏خواند پاسخ مى‏گويم. پس بايد دعوت مرا بپذيرند و به من ايمان آورند، باشد كه به رشد رسند.

نكته‏: دعا كننده، آنچنان مورد محبّت پروردگار قرار دارد كه در اين آيه، هفت مرتبه خداوند تعبير خودم را براى لطف به او بكار برده است: اگر بندگان خودم درباره خودم پرسيدند، به آنان بگو: من خودم به آنان نزديك هستم وهرگاه خودم را بخوانند، خودم دعاهاى آنان را مستجاب مى‏كنم، پس به خودم ايمان بياورند ودعوت خودم را اجابت كنند. اين ارتباط محبّت‏آميز در صورتى است كه انسان بخواهد با خداوند مناجات كند.

 روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان  بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن

قرآن درباره حضرت یونس (ع) که مدتی در شکم ماهی به امر خدا محبوس بود میفرماید :

فَنَبَذْنَاهُ بِالْعَرَاءِ وَهُوَ سَقِيمٌ  // وَأَنْبَتْنَا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِنْ يَقْطِينٍ    صافات 145/146

پس او را در حالی که بیمار بود به زمین خشکی افکندیم و بر او بته ای از کدو رویاندیم

در حدیثی از امام باقر (ع) آمده است می فرماید : مو های بدن حضرت یونس  (ع) در شکم ماهی ریخته و پوست بدنش نازک شده بود ، او بعد از خروج بته کدو را می مکید و از سایه او استفاده می کرد.

از این آیه می آموزیم که : از دارو های گیاهی غافل نشویم و باید توسط جامعه پزشکی درباره ارتباط بته کدو و ناتوانی حضرت یونس (ع) چه حکمت و ربطی در مداوا وجود دارد.


روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان ، در محضر قرآن

 سوره البقرة، آيه 45 ( این آیه روز 21 رمضان ارسال شود)

« وَ اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخاشِعِينَ‏» ، ( واز صبر ونماز يارى جوييد واين كار جز براى خاشعان، گران وسنگين است.) .

نكته‏:

در حدیث آمده؛ حضرت على عليه السلام هرگاه مسئله‏ى مهمى برايشان رخ مى‏داد به نماز مى‏ايستادند واين آيه را تلاوت مى‏كردند.

شاعرى به نام نجاشى، كه يكى از دوستداران حضرت‏ على‏ عليه السلام بود، در ماه رمضان شراب خورد. به دستور امام، هشتاد ضربه تازيانه به او زدند وبيست ضربه نيز به خاطر ارتكاب گناه در ماه رمضان اضافه زدند. او ناراحت شد و به معاويه پيوست و عليه حضرت شعر گفت! اطرافيانِ نجاشى كه قبيله‏اى مهم در كوفه بودند از على عليه السلام گلايه كردند كه چرا ياران خود را نگه نمى‏دارد؟! طارق‏بن عبداللّه رئيس آنها با ناراحتى به امام گفت: شما چرا بين دوست و بيگانه تفاوت قائل نمى‏شويد؟ شخصى همانند نجاشى نبايد شلّاق بخورد، ما اين گونه رفتار را تحمّل نمى‏كنيم. امام در جواب او اين آيه را تلاوت فرمود: «وَ إِنَّها لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخاشِعِينَ» طارق نيز به معاويه پيوست.

بهداشت و سلامت در قرآن

...  وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ ...  اعراف/157

و آنچه را پاکیزه و پسندیده است برایشان حلال میکند و پلیدی ها را برایشان حرام میکند.

نکته و درس : گرچه خداوند در آیه 29 سوره بقره می فرماید : "اوست خدایی که آنچه در زمین وجود دارد برای شما آفرید " اما از آیه فوق استفاده می شود که بدیهی است که برخورداری انسان از تمام نعمت ها مشروط به رعایت اصول و ضوابطی مبنی بر چگونگی کم و کیف استفاده و بکارگیری آنها است

 

 روز بیست و یکم ماه مبارک رمضان ، در محضر قرآن

 سوره غافر، آيه 60  (روز 22 شب 23 رمضان که شب قدر است ارسال شود.)

« وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِينَ»

و پروردگارتان گفت: «مرا بخوانيد تا براى شما اجابت كنم. همانا كسانى كه از عبادت من سر باز زده و تكبّر مى‏ورزند به زودى با سرافكندگى به جهنّم وارد مى‏شوند».

آداب، برای استجابت دعا در قرآن‏

1. دعا همراه ايمان و عمل صالح باشد. 2. با اخلاص باشد. 3. با تضرّع و مخفيانه باشد. 4. با بيم و اميد باشد.

5. در ساعاتى خاص مثل سحر باشد. 6- اصرار در دعا:

7- دوری و پرهیز از حرام خوارى. روايت داريم: هر كس مى‏خواهد دعايش مستجاب شود، لقمه‏اش حلال باشد.

8- تلاش در کنار دعا. رزمنده به جبهه می­رود و بعد دعا می­کند که؛ رَبَّنا أَفْرِغْ عَلَيْنا صَبْراً « (اعراف/ 126) .

9- مبارزه با فساد. روايت داريم: اگر فسادى ديدى و خم به ابرو نياوردى، دعايت مستجاب نمى‏شود.

10- پرداخت بدهکاری­ها و حقّ­الناس.

بهداشت و سلامت در قرآن

قرآن : يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ ۖ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ ...  بقره 219

از تو (ی پیامبر ) سوال میکنند درباره شراب و قمار بگو آن دو گناهی بزرگ است. 

آنچه خداوند کریم درباره حلال و حرام مطرح فرموده است برای تامین و حفظ سلامت و بهداشت انسان است.

از یکی از دانشمندان نقل شده است که اگر دولت ها نیمی از شراب فروشی ها را ببندند ما نیمی از بیمارستان ها و تیمارستان ها میبندیم.

آری شراب و قمار هر دو عامل فساد جسم و روح و مایه غفلت است.

روز بیستم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره مریم آیه 96 

«إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا »

همانا كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‏اند به زودى خداى رحمان براى آنان محبّتى (در دلها) قرار مى‏دهد.

نكته‏: آرى، كسى كه تنها به خدا دل ببندد، خداوند هم دل‏هاى مردم را به او متوجّه مى‏كند. كسى كه به ياد خدا باشد، خداوند او را ياد مى‏كند.

امام صادق عليه السلام فرمود: ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام پاداشى است كه خدا به مؤمنان داراى عمل صالح مى‏دهد. و نظير اين روايت از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله در مورد مهر و محبّت اهل ايمان به علىّ عليه السلام آمده است.

روز بیستم  ماه مبارک رمضان  : بهداشت و سلامت در قرآن

20بهداشت و سلامت در قرآن (20)

پیامبری که به گفته قرآن همه گفته هایش بر اساس وحی است فرمود : روزه بگیرید تا سالم بمانید.

آقای "الکسی سوفورین " دانشمند روسی می نویسد :

فراورده های غذایی مردم متمدن امروز فاقد عناصر حیاتی لازم است و مصرف آنها منجر به کاهش دستگاه  گوارشی و دفع مواد مضر از آن با نخوردن و امساک غذا تمیز و پاک می شود.

آری امساک در غذا عالی ترین و بزرگ ترین پاک کننده بدن است.

و آقای دکتر سوفورین می گوید : روزه و امساک از غذا باعث درمان دهها بیماری از جمله کم خونی ، ضعف روده ها ، روماتیسم ، مرض قند ، بیماری های کلیه و کبد و ضعف اعصاب است.

و دکتر مشهور امریکایی "کلوغ" روزه درمان بیشتر سرطان ها است.

کتاب طب بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

روز نوزدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره القدر، آيه 1 

« إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ» ، (همانا ما قرآن را در شب قدر نازل كرديم.)

درس؛

- شب قدر، شب شكرگزارى و تشكر از خداوند است. زيرا مهم‏ترين نعمت خداوند بر بشر، يعنى قرآن نازل شده است.

- ظرف و مظروف بايد متناسب باشند. بهترين كتاب در بهترين شب بر بهترين انسان‏ها نازل مى‏شود.

حضرت‏ على‏ عليه السلام وقتى ضربه‏ى شمشير را بر فرق خود احساس كرد فرمود: «فُزتُ و ربّ الكعبة» قسم به پروردگار كعبه رستگار شدم.

روز نوزدهم ماه مبارک رمضان  : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(19)

قرآن میفرماید :  .... وَأَنْ تَصُومُوا خَيْرٌ لَكُمْ ۖ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ    بقره /184

اگر روزه بگیرید برای شما خیر است اگر عالم و آگاه باشید.

برای خیر دو معنا مورد تصور است :

الف. خیر روحی و معنوی و اخروی

پیامبر اکرم (ص) روزه سپری است در برابر آتش دوزخ

ب. خیر جسمی و فوائد بهداشتی و پزشکی

پیامبر اکرم (ص) صوموا تصحوا : روزه بگیرید تا سالم بمانید

بسم الله الرحمن الرحیم

روز هجدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره یوسف آیه 16

« وجاؤُ أَباهُمْ عِشاءً يَبْكُونَ » و (برادران یوسف بعد از انجام نقشه و توطئه خود) شب هنگام (به دروغ و فریب،) گريه‏كنان نزد پدرشان آمدند.

نکته؛ در قرآن چهار نوع گريه و اشك داريم؛

1. اشك شوق: گروهى از مسيحيان با شنيدن آيات قرآن اشك مى‏ريختند. « مائده، 83»

2. اشك حزن و حسرت: مسلمانان عاشق همين‏كه از رسول اكرم صلى الله عليه و آله مى‏شنيدند كه امكانات براى جبهه رفتن نيست گريه مى‏كردند. « توبه، 92»

3. اشك خوف: همين‏كه آيات الهى براى اوليا تلاوت مى‏شد، گريه‏كنان به سجده مى‏افتادند، «مريم، 58» 

4. اشك قلابى و ساختگى: همين آيه كه برادران يوسف گريه‏كنان نزد يعقوب آمدند كه گرگ يوسف را دريد.

روز هجدهم  ماه مبارک رمضان: بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن (18)

قرآن میفرماید : قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ   اعراف /32

(ای پیامبر) بگو چه کسی زینت هایی را که خداوند برای بندگانش پدید آورده و (همچنین) رزق و روزی های پاکیزه و دلپسند را برای خود حرام کرده است ؟

آری اسلام هماهنگ با فطرت و آیین اعتدال است ، به نیاز های طبیعی پاسخ مثبت میدهد . آنچه را مفید است حلال می شمارد و از آنچه ضرر دارد نهی می فرماید .چون هدف اصلی از آفریدن نعمت ها (آنچه برای انسان مفید است) استفاده بردن و برخورداری انسان مومن از آنهاست. گرچه کافران نیز بهره مند میشوند.

بسم الله الرحمن الرحیم

روز هفدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره النساء، آيه 86 

«وَ إِذا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ حَسِيباً »

و هرگاه شما را به درودى ستايش گفتند، پس شما به بهتر از آن تحيّت گوييد يا (لااقّل) همانند آن را (در پاسخ) باز گوييد كه خداوند همواره بر هر چيزى حسابرس است.

 درس؛ از این آیه درس می­گیریم که اگر کسی به ما نیکی و خوبی کرد ما بهترش را و یا حد­اقل مثلش را پاسخ گوئیم.

چنانكه وقتى كنيزى به امام‏ حسن‏ عليه السلام دسته گلى هديه داد، امام­(ع) او را آزاد كرد و اين آيه را قرائت فرمود.

روز هفدهم : بهداشت و سلامت در قرآن سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(17)

قرآن می فرماید : كُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ...    اعراف/31

بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید.

آری اسراف و پرخوری هم منشا بسیاری از بیماری ها در جسم و هم در روح ، مایه سنگ دلی و محروم شدن از چشیدن مزه عبادت می شود.

پیامبر اکرم (ص) میفرماید معده کانون هر بیماری است.

پزشکی مسیحی پس از شنیدن این آیه و حدیث گفت : تمام علم طب ، در این آیه و حدیث نهفته است.

امام صادق (ع) آنچه باعث زیان رساندن به بدن باشد اسراف است.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

روز  شانزدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره النجم، آيه 44- 42

« وَ أَنَّهُ هُوَ أَضْحَكَ وَ أَبْكى» ، ( و اوست كه به خنداند و بگرياند. )

درس؛

از این آیه می­فهمیم که؛ انسان هم نیاز به خنده دارد و هم گریه. خنده و گريه، هر دو لازم است و نبايد در حالات عاطفى و احساسى، مانع خنده و گريه شد. در روز قیامت هم گروهى برای داشتن رونده و اعمال نیک و خوب، می­خندند و عده دیگر از اعمال بد خود ناراحتند و گريه می­کنند.‏

روز شانزدهم  ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(16)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ   بقره /183

ای کسانی که ایمان آورده اید بر شما روزه نوشته و واجب شد.

روزه یکی از واجباتی است که در فروع همه ادیان الهی به شکل های مختلف بوده است.

فیثاغورث و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می کردند.

حارث ابن کلده طبیب معروف زمان پیامبر (ص) روزه را در معالجه بسیاری از بیماری ها شفابخش میدانست.

ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده است.

دکتر بوخنگی در مقاله ای به نام درمان بیماری ها با روزه می نویسد در مدت 50 سال در کلینیک خودم 50 هزار بیماری از انواع بیماری های مزمن به وسیله روزه درمان شده اند.

پزشک معروف مصری می گوید انسان با یک چهارم آنچه که می خورد نیاز بدنش در جهت کسب انرژی و حفظ سلامت تامین می شود و با سه چهارم دیگرش پزشکان زندگی می کنند

بسم الله الرحمن الرحیم

روز پانزدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره الأعراف، آيه 31

«يا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ »

اى فرزندان آدم! نزد هر مسجد (به هنگام نماز، لباس و) زينت‏هاى خود را برگيريد و بخوريد و بياشاميد و اسراف نكنيد، همانا خداوند اسرافكاران را دوست ندارد.

درس؛   از این آیه فهمیده می شود که اگر امر دایر باشد به اقامه نماز یا صرف غذا ، جا دارد که نماز را مقدم بداریم.

چون اوّل می­فرماید: «عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ» بعد: « وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا» اوّل توجّه به روح و معنويّت، آنگاه توجّه به جسم.

روز پانزدهم ماه مبارک رمضان  : بهداشت و سلامت در قرآن سلامت در قرآن(15)

... فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ ...    بقره /184

پس هر کس از شما مریض یا در سفر باشد (به همان تعداد) از روز های دیگر روزه بگیرد.

اسلام دین آسان و مبنای آن بر سهولت و عدم سخت گیری و سلامت انسان است. پس هر کس مریض یا مسافر بود (طبق شرایط ) روزه نگیرد و قضای آن را انجام دهد.مثل اینکه اگر وضو و غسل هم برای سلامت او ضرر داشت یا عذر شرعی دارد ، تیمم را جایگزین میکند و اگر بر ایستادن در نماز ناتوان است اجازه دارد نشسته نماز بخواند. این قانون به نام "قاعده لا حرج"  در فقه اسلامی مطرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روز چهاردهم  ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره البقرة، آيه 59

« فَبَدَّلَ الَّذِينَ ظَلَمُوا قَوْلًا غَيْرَ الَّذِي قِيلَ لَهُمْ فَأَنْزَلْنا عَلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا رِجْزاً مِنَ السَّماءِ بِما كانُوا يَفْسُقُونَ‏»

امّا ستمگران (آن سخن را) به سخن ديگرى غير از آنچه به ايشان گفته شده بود، تبديل كردند (وبه جاى حطّه، به عنوان مسخره گفتند: حنطه، يعنى گندم.) پس ما بر آن ستمكاران به سزاى گناهى كه مرتكب مى‏شدند، عذابى از آسمان فرو فرستاديم.

نکته" همه‏ى پاداش‏ها و كيفرها مربوط به آخرت نيست، بلكه بعضى از كيفرها در همين دنيا صورت مى‏پذيرد. آری! اگر كج‏روى براى انسان عادت شد، قهر الهى فرا مى‏رسد.

روز چهاردهم  ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(14)

قرآن میفرمید : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ ... لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ      بقره /183

برشما روزه واجب شد تا پرهیز کار شوید

تقوا که از ماده "وقی" و به معنای سپرگیری است و شاید از این معنا بشود استفاده کرد که روزه به مفهوم فراهم آوردن حفاظ و وسیله ای است برای مبارزه با آفات (اعم از روحانی و جسمانی) که انسان از آن بهره مند می شود. در حقیقت انسان با رعایت بهداشت از یک هدف میانه به یک هدف والاتر از سلامتی دست می یابد.

آری با توجه به این معنا روزه داری مصداق بارزی از بهداشت تغذیه و پرهیزکاری به شمار می رود.

بسم الله الرحمن الرحیم

 روز سیزدهم  ماه مبارک رمضان: در محضر قرآن

سوره البقرة، آيه 51

« وَ إِذْ واعَدْنا مُوسى‏ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَنْتُمْ ظالِمُونَ‏

و (به خاطر بياوريد) هنگامى كه با موسى چهل شب وعده گذارديم وشما پس از (آمدن) او (به ميقات،) گوساله را (معبود خود) گرفتيد، در حالى كه ستمكار بوديد.

درس؛ در سقوط جامعه‏ى بنى‏اسرائيل به دامن شرك، چند عامل نقش داشت:

الف: حضور نداشتن رهبرى چون حضرت موسى.

ب: حضور منحرفين هنرمندى مانند سامرى.

ج: استفاده از طلا و زيور آلاتى كه جاذبه داشت.

د: بوق‏هاى پر سر وصداى تبليغاتى. زيرا گوساله سامرى صدا مى‏كرد.

ه: مردم ساده و زود باور و نبود ايمان عميق.

و: زمينه‏ى مساعد و سابقه‏ى گاو پرستى. و این درس عبرتی برای همه انسان ها در طول تاریخ می باشد.

روز سیزدهم ماه مبارک رمضان  : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن (13)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ   بقره /183

ای کسانی که ایمان آورده اید بر شما روزه نوشته و واجب شد.

بدون شک دستورات الهی دارای حکمت هایی  است  که عامل سعادت انسان در دنیا و آخرت است. به گوشه ای از فوائد روزه در دانش و کشفیات پزشکی اشاره می کنیم.

1- خلاصی از چربیهای متراکم و زتئد که عوارض زیادی دارد.

2- دفع فضولات و سموم بدن

3- فرصت دادن به سلول ها و غدد بدن برای تجدید قوا

4- استراحت نسبی کلیه ها و دستگاه ادراری

5- کاهش رسوبات در شریان ها (آترواسکاروز)

امیر المومنین (ع) : "اکمل الطب" روزه داری کامل ترین نحوه طبابت است.    کتاب طب     بنیاد پژوهشهای قرآنی حوزه و دانشگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

روز دوازدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن 

سوره البقرة، آيه 50

«وَ إِذْ فَرَقْنا بِكُمُ الْبَحْرَ فَأَنْجَيْناكُمْ وَ أَغْرَقْنا آلَ فِرْعَوْنَ وَ أَنْتُمْ تَنْظُرُونَ‏»

و (به خاطر بياوريد) هنگامى كه دريا را براى شما شكافتيم و شما را نجات داديم و فرعونيان را در حالى كه شما تماشا مى‏كرديد، غرق كرديم.

درس؛ پايان شب سيه سفيد است. آری! بنى‏اسرائيل بعد از آن همه شكنجه و بلا به رفاه و نجات رسيدند.

روز دوازدهم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(12)

قرآن میفرماید : حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ ... إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ  ...مائده 3

گوشت مردار و خون و ... بر شما حرام شده است مگر آنکه (قبل از کشته شدن ) به طور شرعی ذبح کرده باشید.

سوال : آیا اجازه ذبح حیوانات برای مصرف گوشتی آنها ف با رحمت الهی سازگار است ؟

پاسخ : اساس آفرینش بر تبدیل و تحول است . خاک ، گیاه می شود ، گیاه حیوان میگردد و حیوان به انسان تبدیل میشود و نتیجه این تبدیل ها رشد است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روز یازدهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن 

سوره البقرة، آيه 44

« أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتابَ أَ فَلا تَعْقِلُونَ »

آيا مردم را به نيكى دعوت كرده و خودتان را فراموش مى‏نماييد؟ با اينكه شما كتاب (آسمانى) را مى‏خوانيد، آيا هيچ فكر نمى‏كنيد؟

درس؛ تلاوت كتاب آسمانى كافى نيست، تعقّل لازم است.

روز یازدهم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(11)

 قرآن میفرماید : حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ ... مائده 3

گوشت مردار و خون و ... بر شما حرام شده است.

آری اسلام دینی جامع است و همه نیاز های طبیعی و روحی انسان را مورد توجه قرار داده و نظر صریح می دهد

در نظام توحیدی ، باید ذبح حیوان هم رنگ الهی داشته باشد و اگر نه حرام می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

روز دهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن

سوره البقرة، آيه 42

«وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَكْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ‏

و حقّ را با باطل نپوشانيد و حقيقت را با اين‏كه مى‏دانيد، كتمان نكنيد.

درس؛ امتياز انسان، به شناخت اوست و كسانى كه با ايجاد شكّ و وسوسه و شيطنت، حقّ را مى‏پوشانند و شناخت صحيح را از مردم مى‏گيرند، در حقيقت يگانه امتياز انسان بودن را گرفته‏اند و اين بزرگترين ظلم است.

روز دهم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(10)

اسلام برای مصرف گوشت شرایط و حدودی دارد ، از جمله (ادامه پیام قبل)

ب) گوشت درندگان را نخورید که روح قساوت و درندگی در شما پیدا می شود

ج) گوشت حیواناتی که موجب تنفر عمومی است ، مصرف نکنید.

د) گوشت حیوانی که هنگام ذبح ، نام مبارک خدا بر آن گفته نشده نخورید

ه) گوشت مردار را نخورید

امام صادق (ع) درباره گوشت مردار فرمود : کسی به آن نزدیک نشد مگر آنکه ضعف و لاغری و سستی و قطع نسل و سکته و مرگ ناگهانی او را گرفت.

بسم الله الرحمن الرحیم

روز نهم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن 

سوره البقرة، آيه 41

«وَ آمِنُوا بِما أَنْزَلْتُ مُصَدِّقاً لِما مَعَكُمْ وَ لا تَكُونُوا أَوَّلَ كافِرٍ بِهِ وَ لا تَشْتَرُوا بِآياتِي ثَمَناً قَلِيلًا وَ إِيَّايَ فَاتَّقُونِ‏

و به آنچه (از قرآن) نازل كردم، ايمان بياوريد كه تصديق مى‏كند آنچه را (از تورات) با شماست. و نخستين كافر به آن نباشيد و آيات مرا به بهاى ناچيز نفروشيد و تنها از من پروا كنيد.

درس؛ با توجّه به اين‏كه متاع دنيا قليل وکم است، رسيدن به تمام منافع دنيا، ارزش يك لحظه انحراف را ندارد. پس به جاى نگرانىِ از دست دادن مال ومقام بايد از قهر خدا ترسيد.
روز نهم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن (9)

قرآن می فرماید :

فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسَانُ إِلَىٰ طَعَامِهِ  عبس /24

پس باید انسان به غذای خود بنگرد.

اسلام مکتب عدل است ، نه مثل غربی ها که اسراف در مصرف گوشت را توصیه میکنند ونه مثل بودایی ها که آنرا حرام میدانند و نه مثل چینی ها که خوردن هر حیوانی را به هر شکلی جایز میدانند. در اسلام مصرف گوشت ، شرایط و حدودی دارد.

الف ) گوشت حیوانات گوشتخوار را نخورید  چون آلودگی های مختلف میکروبی و انگلی و ... دارند.

بسم الله الرحمن الرحیم

  روز هشتم ماه رمضان : در محضر قرآن

سوره البقرة، آيه 37

« فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِماتٍ فَتابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ‏

پس آدم از سوى پروردگارش كلماتى دريافت كرد، (وبا آن كلمات توبه كرد،) پس خداوند لطف خود را بر او بازگرداند. همانا او توبه‏پذير مهربان است.

درس؛ طبق آنچه از روايات شيعه وسنّى استفاده مى‏شود، مراد از كلماتى كه آدم به وسيله‏ى آن توبه نمود، توسّل به بهترين خلق خدا يعنى حضرت محمّد و اهل‏بيت او عليه‏و عليهم السلام است. بنابراين اولين توبه در روى زمين، با توسّل به محمّد و آل محمّد پذيرفته شد.

روز هشتم ماه رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن

بهداشت و سلامت در قرآن(8)

در علم امروز ثابت شده است که "کرم کریشِن" تنها به وسیله گوشت خوک به انسان منتقل میشود. این کرم به ماهیچه های بدن نفوذ کرده و به آسانی از بین نمیرود و هر کدام از آنها 1500 کرم دیگر می­زاید و به قلب انسان نفوذ کرده و تولید سکته های قلبی مینماید. البته عامل دهها بیماری دیگر نیز میباشد که در کتاب ها و منابع دیگر آمده است .

قرآن میفرماید :

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ بقره 173

خداوند مردار و خون و گوشت خوک را بر شما حرام کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روزهفتم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

سوره البقرة، آيه 35

« وَ قُلْنا يا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَ كُلا مِنْها رَغَداً حَيْثُ شِئْتُما وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونا مِنَ الظَّالِمِينَ‏»

و گفتيم: اى آدم! تو و همسرت در اين باغ سكونت گزين و از (هر كجاى) آن هر چه مى‏خواهيد به فراوانى و گوارايى بخوريد، امّا به اين درخت نزديك نشويد كه از ستمگران خواهيد شد.

درس؛ در شيوه‏ى تربيت، هرگاه خواستيد كسى را از كار يا چيزى باز داريد، ابتدا راههاى صحيح، باز گذاشته شود و سپس مورد نهى اعلام شود. ابتدا فرمود: «كُلا مِنْها رَغَداً حَيْثُ شِئْتُما» سپس فرمود: «لا تَقْرَبا».

روزهفتم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

در لیست محرماتی که قرآن کریم در ارتباط با خوردنی ها برای ما ارائه می­فرماید یکی هم "خون ریخته " قرار دارد. البته انسان قدیم از اهمیت این موضوع غافل بود اما با پیشرفت های جدید علم و طبابت مسلم گردید که حرمت تناول "خون" دارای اهمیت خاصی نسبت به صحت و سلامتی دارد. همچنین روش به خصوص اسلام درباره ذبح حیوانات و جاری شدن خون آنها

قرآن کریم می فرماید :

 حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ ... مائده 3

گوشت مردار و خون و ... بر شما حرام شده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روزششم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

سوره البقرة، آيه 34

« وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبى‏ وَ اسْتَكْبَرَ وَ كانَ مِنَ الْكافِرِينَ‏

و هنگامى كه به فرشتگان گفتيم براى آدم سجده كنيد، همگى سجده كردند جز ابليس كه سر باز زد و تكبّر كرد، و از كافران گرديد.

درس؛ بى‏انصافى است كه به فرمان خدا تمام فرشتگان بر انسان سجده كنند، ولى انسان براى خدا سجده نكند. چون تكبّر وجسارت ابليس، سرچشمه‏ى بدبختى‏هاى او شد.

روزششم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

قرآن میفرماید :

وَهُوَ الَّذِي سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُوا مِنْهُ لَحْمًا طَرِيًّا ... نحل / 14

و اوست (خداوندی که ) دریا را ( برای شما ) رام نمود تا از آن گوشت تازه بخورید

آری دریا مهم ترین منبع تامین گوشت تازه و سالم است.

و گوشت تازه هم یک ارزش است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روزپنجم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

- (بقره/183)

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ‏

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! روزه بر شما مقرّر گرديد، همانگونه كه بر كسانى كه پيش از شما بودند مقرّر شده بود، باشد كه پرهيزگار شويد.

تقوا، به معناى خويشتن دارى از گناه است. بيشتر گناهان، از دو ريشه غضب و شهوت سرچشمه مى‏گيرند و روزه، جلوى تندى‏هاى اين دو غريزه را مى‏گيرد و لذا سبب كاهش فساد و افزايش تقواست. كافى، ج 2، ص 18.»

درس: قرآن، فلسفه بعضى احكام همچون روزه را بيان داشته است. زيرا اگر مردم نتيجه‏ى كارى را بدانند، در انجام آن نشاط بيشترى از خود نشان مى‏دهند.«لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»

روز پنجم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

اسلام دین الهی و قرآن کلام خداوند ، جامع و پاسخگوی همه نیاز های بشری است. دراین ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن است ، انشالله هر روز یک نکته درباره بهداشت و سلامت در قرآن را یاداور خواهیم شد

روزه هم برای کمک به سلامت روح است

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ (آیه ۱۸۳ سوره بقره)

و هم برای سلامت جسم است :

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : «صوموا تَصِحوا» روزه بگیرید تا سالم بمانید

بسم الله الرحمن الرحیم

روزچهارم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

- سوره البقرة، آيه 184

أَيَّاماً مَعْدُوداتٍ فَمَنْ كانَ مِنْكُمْ مَرِيضاً أَوْ عَلى‏ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ ...(چند روزى معدود (روزه بر شما مقرّر شده است)، ولى هر كس از شما بيمار يا در سفر باشد،پس (به همان) تعداد از روزهاى ديگر (را روزه بگيرد.

درس: اسلام براى هر فرد در هر شرايطى، قانون مناسب دارد. در اين آيه، حكم مسافران، بيماران و سالمندان بيان شده است.

آری! تسليم فرمان خدا بودن، ارزش است. اگر دستور روزه گرفتن داد، بايد روزه گرفت و اگر حكم به افطار كرد، بايد روزه را شكست.

در مجمع‏البيان آمده است: گروهى از اصحاب پيامبر حتّى در حال سفر روزه گرفته و مايل نبودند كه روزه خود را بشكنند. رسول اكرم صلى الله عليه و آله آنان را گناهكار خواندند. امام صادق عليه السلام فرمود: اگر كسى در سفر روزه بگيرد، من بر جنازه‏ى او نماز نمى‏گزارم.

روزچهارم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

از نظر اسلام یکی از راه های بهداشت و سلامت جسن رعایت و کنترل معده است . که رعایت اصول صحیح در خوردنی و آشامیدنی ها ، و نقش و زمان و مکان و مقدار و کیفیت آن در سلامتی انسان نقش بسیار مهمی دارد. تا آنجایی که روایت داریم :

المَعِدَةُ بَيتُ الدّاءِ وَالحَميَةُ رَأسُ كُلِّ دَواء

بسم الله الرحمن الرحیم

روزسوم ماه مبارک رمضان :  در محضر قرآن  

سوره البقرة، آيه 30

« وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فِيها مَنْ يُفْسِدُ فِيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ‏

وهنگامى كه پروردگارت به فرشتگان گفت: من بر آنم كه در زمين جانشينى قرار دهم. فرشتگان گفتند: آيا كسى را در زمين قرار مى‏دهى كه در آن فساد كند و خون‏ها بريزد؟ در حالى كه ما با حمد و ستايش تو، ترا تنزيه و تقديس مى‏كنيم. خداوند فرمود: همانا من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد.

نکته" به خاطر انحراف يا فساد گروهى، نبايد جلوى امكان رشد ديگران گرفته شود. با آنكه خداوند مى‏دانست گروهى از انسان‏ها فساد مى‏كنند، امّا نعمت‏ آفرينش را از همه سلب نكرد. و توقّع نداشته باشيم همه‏ى مردم بى‏چون و چرا، سخن يا كار ما را بپذيرند.

روزسوم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

قرآن می فرماید :

فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسَانُ إِلَىٰ طَعَامِهِ  عبس /24

پس باید انسان به غذای خود بنگرد.

آری ! انسان باید به غذای خود بنگرد که آیا حلال است یا حرام، برای انسان مفید است یا مضر ، دیگران دارند یا ندارند ، نیروی بدست آمده از آن در کجا مصرف می شود و این غذا چگونه بدست آمده است .

امام باقر (ع) می فرمایند : یعنی انسان باید بنگرد که علم (غذای روح و طعام معنوی) خود را از چه کسی میگیرد(اصول کافی جلد 1 ص 50)

پس انسان از طرف خداوند مامور به تفکر در غذا های خود میباشد  چون خوردن بدون تفکر و توجه به فوائد و ضرر هایش کار حیوان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

روزدوم ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

-  سوره البقرة، آيه 28

« كَيْفَ تَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ كُنْتُمْ أَمْواتاً فَأَحْياكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ‏

چگونه به خداوند كافر مى‏شويد، درحالى كه شما (اجسام بى‏روح و) مردگانى بوديد كه او شما را زنده كرد، سپس شما را مى‏ميراند و بار ديگر شما را زنده مى‏كند، سپس به سوى او باز گردانده مى‏شويد.

آری! بهترين راه خداشناسى، فكر در آفرينش خود و جهان است. حضرت ابراهيم عليه السلام در مقام اثبات خداوند به ديگران فرمود: «رَبِّيَ الَّذِي يُحْيِي وَ يُمِيتُ» «1» پروردگار من كسى است كه زنده مى‏كند ومى‏ميراند.

« وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فِيها مَنْ يُفْسِدُ فِيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ‏

وهنگامى كه پروردگارت به فرشتگان گفت: من بر آنم كه در زمين جانشينى قرار دهم. فرشتگان گفتند: آيا كسى را در زمين قرار مى‏دهى كه در آن فساد كند و خون‏ها بريزد؟ در حالى كه ما با حمد و ستايش تو، ترا تنزيه و تقديس مى‏كنيم. خداوند فرمود: همانا من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد.

نکته" به خاطر انحراف يا فساد گروهى، نبايد جلوى امكان رشد ديگران گرفته شود. با آنكه خداوند مى‏دانست گروهى از انسان‏ها فساد مى‏كنند، امّا نعمت‏ آفرينش را از همه سلب نكرد. و توقّع نداشته باشيم همه‏ى مردم بى‏چون و چرا، سخن يا كار ما را بپذيرند.

روزدوم ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

در قرآن دو واژه "کلوا" یعنی بخورید و " لا تاکلوا " یعنی نخورید آمده است باید در این آیات نگاه کرد که در کلام خداوند حکیم برای خوردن چه شرایطی و نخوردن در چه مواردی و با چه موانعی و حکمتی امده است

مثلا "

 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ ... نساء/29

ای کسانی که ایمان آورده اید اموال یکدیگر را به باطل (از طریق نا مشروع و حرام) نخورید.

بسم الله الرحمن الرحیم

روزاول ماه مبارک رمضان : در محضر قرآن  

- سوره البقرة، آيه 31

« وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ كُلَّها ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِكَةِ فَقالَ أَنْبِئُونِي بِأَسْماءِ هؤُلاءِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ‏

و خداوند همه‏ى اسما (حقائق و اسرار هستى) را به آدم آموخت، سپس آنها را به فرشتگان عرضه داشت و فرمود: اگر راست مى‏گوييد، از اسامى اينها به من خبر دهيد؟

نکته" از این آیه درس می­گیریم که؛ معلّم واقعى خداست وقلم، بيان، استاد وكتاب، زمينه‏هاى تعليم هستند. و برترى انسان بر فرشتگان، به خاطر علم است. «وَ عَلَّمَ آدَمَ ...»

روزاول ماه مبارک رمضان : بهداشت و سلامت در قرآن         

وَمَا لَكُمْ أَلَّا تَأْكُلُوا مِمَّا ذُكِرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَيْهِ وَقَدْ فَصَّلَ لَكُمْ مَا حَرَّمَ عَلَيْكُمْ ... انعام / 119

آری اصل و قانون کلی در خوردنی ها حلال بودن است و هر چه حرام باشد خداوند حکیم بیان می فرماید پس پایه حلال و حرام بر پایه دستورات الهی است.