پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


مودی معاون سوادآموزی استان خراسان شمالی : در بین 8 شهرستان ، راز و جرگلان بیشترین نرخ باسوادی را در 5 سال اخیر به خود تخصیص داده که طبق آمار استان 90% باسوادی را شامل می شود

جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان در محل نماز خانه اداره آموزش و پرورش راز و جرگلان با حضور اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازمعاونت سوادآموزی به نقل از روابط عمومی مدیریت راز و جرگلان ، جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان با حضور معاون سواد آموزی اداره کل، مدیر کل امور بانوان و خانواده و نماینده ویژه استاندار ، رئیس اداره سواد آموزی ، فرماندار شهرستان راز و جرگلان ، مدیر آموزش و پرورش وکلیه اعضاء در محل نماز خانه اداره آموزش و پرورش برگزار گردید.

مودی معاون سوادآموزی استان ضمن تشکر از مدیر آموزش و پرورش و کارشناسان سواد آموزی راز و جرگلان گفت: با توجه به عقب ماندگی های سواد آموزی که در شهرستان داشتیم در صدد جبران این کمبود ها می باشیم که یکی از اهداف مهم ما بازگشت کودکان به چرخه تعلیم تربیت و کیفیت بخشی در آموزش سواد آموزان 10 تا 49 سال می باشد.

مودی اظهار داشت:در بین 8 شهرستان ، راز و جرگلان بیشترین نرخ باسوادی را در 5 سال اخیر به خود تخصیص داده که طبق آمار استان 90% باسوادی را شامل می شود.

وی افزود : وظیفه آموزش و پرورش آموزش سواد آموزان می باشد اما در خصوص جذب اقدامات بهتری میتوان نسبت به سال های گذشته انجام داد که الزام و تشویق با ارائه راهکارهای جذب سواد آموزان و استفاده از کارکنان سایر دستگاه ها از جمله اقداماتی است که می توان نرخ بی سوادی را کاهش داد.

ملیحه یغمائی مشاور امور بانوان استانداری ابتدا روز دختر و ولادت حضرت معصومه(س) را تبریک گفته ودر بحث ارتقای سواد آموزی گفت: اقدامات لازم در خصوص ارتقای سواد آموزی از شهریور 98 آغاز شده و کودکان بازمانده از تحصیل با همکاری فرمانداری و بخشداری ها بخشی از این بچه ها را به چرخه سواد آموزی توانستیم برگردانیم

یغمائی در ادامه گفت: برنامه کلی استان در قالب سواد آموزی کشور می باشد که طی این تفاهم نامه 20 میلیارد تومان جذب اعتبارات انجام گرفته که سهم استان 4.6 میلیارد تومان می باشد این اعتبار در مباحثی از جمله مهارت آموزی و کودکان بازمانده از تحصیل تخصیص داده خواهد شد.

وی افزود: در بحث سواد آموزی برای 11 هزار نفر تا 22 بهمن سال جاری جهت ارتقای سواد اقدامات جدی صورت میگیرد.

در این جلسه فرماندار شهرستان رازوجرگلان ضمن بیان اهمیت فراگیری سواد توسط عموم مردم گفت : کسب سواد باعث افزایش توانایی برای مشارکت در سرنوشت خود و پیشرفت و توسعه جامعه می شود . وی سه مقوله سواد ، امنیت و سلامت را از جمله مهمترین نیازهای جامعه برشمرد و اشاره نمود که رهبر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) نیز در اوایل انقلاب با تشخیص خوب به این موارد اهمیت فراوان داده و با تشکیل نهضت سواد آموزی و نهادهای امنیتی مانند کمیته ، سپاه و بسیج باعث تداوم انقلاب و حفظ آن گردید .

فرماندار راز و جرگلان از تمامی ادارات خواست تا با همکاری و همفکری با آموزش و پرورش  تعداد  بی سوادان باقی مانده نیز تحت پوشش قرار گیرند

عباس رضائی مدیر آموزش و پرورش راز و جرگلان ضمن عرض تبریک ولادت حضرت معصومه و روز دختر به اعضای حاضر در جلسه خوش آمد گفت و در ابتدای جلسه به مصوبات جلسه قبل اشاره نموده و اقدامات صورت گرفته را شرح داد.

رضائی در خصوص آمار درصد بی سوادی شهرستان گفت: درصد باسوادی مردان در شهرستان 94.3% و زنان 77.8% می باشد که تعداد 816زن و380 نفرمرد بی سواد در سامانه شناسایی شده اند افراد  شناسایی شده بین سنین 10تا 49 سال می باشند . وی از تمام اعضاء خواست تا با عزم جدی نسبت به جذب این تعداد افراد همکاری نمایند تا انشالله در پایان سال آمار بیسوادی در شهرستان کاهش یابد.

 لازم به ذکر است که در پایان این جلسه ازرئیس جلسه پشتیبانی سواد اموزی به پاس همکاری و زحمات تقدیر به عمل آمد.