چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠
صفحه اصلی > اخبار اصلی 


  چاپ        ارسال به دوست

در سال تحصیلی گذشته آمار باسوادی خراسان رضوی به مرز98/3 رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی، به نقل از روابط عمومی معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی،مصطفی اسدی معاون سواد آموزی خراسان رضوی در مصاحبه رادیویی برنامه" هیچ جا خانه نمی شود" با رادیو خراسان رضوی، به مناسبت سالروز جهانی سواد آموزی گفت: یونسکو سالانه کشورهای عضو را در مباحث رشد علمی و فرهنگی و رشد و پیشگیری از بی سوادی مورد ارزیابی قرار می دهد.

وی ادامه داد: با توجه به آموزش های غیر حضوری، شعار امسال "سواد آموزی برای بهبود شرایط با محوریت انسان، کاهش فاصله دیجیتالی " می باشد.

اسدی ادامه داد: سازمان ملل در دهه دوم قرن 21، باز تعریفی از سواد ارائه داد که در آن ماهیت سواد تغییر یافت و علاوه بر خواندن و نوشتن و محاسبه کردن فرد باید مهارت های دیگر هم داشته باشد.

این مقام مسئول افزود: با این تعریف شخصی که در یک رشته دانشگاهی موفق به دریافت مدرک دکترا می شود فقط حدود 5 درصد با سواد است و باید شخص ده مهارت دیگر من جمله سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی و... را بیاموزد.

معاون سواد آموزی خراسان رضوی اظهار داشت: اغلب مهارت هایی که در سال 2015 برای کار کردن ضروری قلمداد می شدند در سال 2020 تغییر کردند مثلا اگر در 2015 کسب مهارت های حل مسائل پیچیده و هماهنگی با دیگران اولویت داشت، در سال2020 حل مسائل پیچیده،تفکر انتقادی و خلاقیت در اولویت قرار داشتند.

وی درباره شرایط سنی ثبت نام در کلاس های سواد آموزی گفت: کلاس های سواد آموزی برای بزرگسالان در رده سنی 10-50 سال می باشد

اسدی درمقایسه آمار باسوادی در ایران و جهان افزود: در گروه سنی 15 سال به بالا میانگین نرخ باسوادی در جهان 86 درصد و در ایران نیز همان 86 درصد است و این در حالی است که میانگین نرخ با سوادی در گروه سنی 15 تا 24 سال در جهان 91 درصد و در کشورمان 97/4درصد می باشد و در رده سنی 64 سال نیز 2 درصد بالاتر از میانگین جهانی هستیم

معاون سواد آموزی استان ادامه داد : در سال تحصیلی گذشته آمار باسوادی خراسان رضوی به مرز98/3 رسید وی افزود: در سال گذشته 1700 نفر و امسال 600 نفر در آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان قبول شدند و امیدواریم 500 نفر دیگر از آموزش دهندگان نیز از طریق قانون جامع ایثارگران تعیین وضعیت شوند.

اسدی در پایان سالروز جهانی سواد آموزی را به همکاران خود در نهضت سواد آموزی استان و کشور که بی منت فعالیت دارند تیریک گفت.


١٣:٣٨ - يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٤٦١٧    /    تعداد نمایش : ٣٧